Pohorie Štiavnické vrchy

Pohorie so slávnou banskou minulosťou
stiavnicke vrchy turistika

Pohorie so slávnou banskou minulosťou

Príroda Štiavnických vrchov rozprestierajúcich sa v strede Slovenska je od roku 1979 pod ochranou Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, v ktorej je ukrytý jedinečný súbor banských diel a klenotu medzi slovenskými mestami - Banská Štiavnica (pamiatka UNESCO).

CHKO Štiavnické vrchy je rozlohou 77 630 ha najväčšou svojho druhu na Slovensku. CHKO bola vyhlásená za účelom ochrany nielen prírodných hodnôt tohto územia, ale aj unikátnych pamiatok spojených s historickým osídlením a baníctvom. CHKO Štiavnické vrchy sa rozprestiera na území rovnomenného pohoria, ktoré bolo v mladších treťohorách najväčším stratovulkánom na Slovensku. Aj dnes má viacero slovenských prvenstiev. Je rozlohou najväčším vulkanickým pohorím, rastú tu najvyššie položené duby cerové, hraby a jarabiny a najnižšie položené prirodzene rastúce jedle.

Osobitým prvkom krajiny sú umelé jazerá nazývané tajchy, ktoré pôvodne slúžili ako rezervoáre vody pre miestne bane. Tajchy predstavujú unikátne technické dielo. Dodnes sa zachovalo 23 tajchov, ktoré sa dnes väčšinou využívajú na rekreáciu.

Zdroj: slovakia.travel

Východiskové body

Mapa
1 Pohorie Štiavnické vrchy
1Banská Štiavnica
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Banská Hodruša 16 km 5:05 h stredne náročná
Žakýlske pleso 17 km 4:50 h stredne náročná
Pustý Hrad 27 km 8:30 h ťažká
Vyhne 28 km 8:45 h ťažká
Studenské jazerá 16 km 4:15 h stredne náročná
Vtáčnik 23 km 6:35 h stredne náročná
Počúvadlianske jazero 19 km 5:35 h stredne náročná
Sitno 21 km 6:40 h stredne náročná
Kaštieľ Svätý Anton 26 km 6:55 h ťažká
1

Banská Štiavnica

Mesto Banská Štiavnica sa nachádza v samom srdci Štiavnických vrchov, vďaka čomu je hlavným a zároveň najlepším východiskovým bodom túr tohto pohoria. Na výber je viacero možností pre každého turistu, od krátkych prechádzok k obľúbeným tajchom, cez dlhšie túry, až po výstup na legendárny vrch tohto pohoria - Sitno. Banská Štiavnica je dostupná všetkými bežnými dopravnými prostriedkami.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií