Pohorie Suľovské vrchy

Jedinečné skalné mesto Slovenska
sulovske vrchy sulovske skaly turistika

Jedinečné skalné mesto Slovenska

Súľovské vrchy sú malý horský celok v severozápadnej časti Fatransko-tatranskej oblasti medzi údolím Rajčianky a Váhom medzi mestami Žilina, Považská Bystrica a Rajec.

Delia sa na tri podcelky: Skalky, Súľovské skaly, Manínska vrchovina. Najznámejším z nich sú Súľovské skaly, jedno z najznámejších skalných miest Slovenska. Už pri pohľade odspodu sú siluety týchto skalných útvarov veľmi pôsobivé. A keď vystúpame medzi ne, nebudeme sa stačiť diviť, čo všetko tu príroda zo skál vytvorila.

Zaujímavosťou tohto prírodného prostredia je teplotná inverzia, podobne, ako je tomu napríklad v tiesňavách Slovenského raja. Chladnejší a tým pádom ťažší vzduch sa stabilne udržiava na dnách dolín, kde vytvára špecifickú mikroklímu. Jej odrazom je inverzia vegetačných pásiem. To znamená, že v nižších polohách sa vyskytujú v dôsledku tohto geologicko-klimatického fenoménu rastlinné druhy chladnomilnejšie, ktoré by za normálnych okolností prislúchali vyšším polohám.

Zdroj: sk.wikipedia.org, cestovanie.aktuality.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 3 Pohorie Suľovské vrchy
1Bytča
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Hrad Hričov 27 km 7:40 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Skalky 5 km 2:30 h ľahká
Hrad Lietava 12 km 5:15 h stredne náročná
Slnečné skaly 13 km 4:00 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Žibrid 11 km 3:30 h ľahká
Súľovské Skaly 4 km 1:50 h ľahká
1

Bytča

Mesto Bytča sa nachádza v západnej časti Súľovských vrchov, priamo na hlavnej železničnej trati, vďaka čomu je výborne dostupné aj pre turistov, ktorí radi využívajú verejnú dopravu. Obľúbenou túrou začínajúcou v Bytči je napríklad túra na hrad Hríčov. Mesto je vďaka skvelej polohe dostupné všetkými bežnými dopravnými prostriedkami.

Prístup

2

Rajecké Teplice

Mesto Rajecké Teplice sa nachádza vo východnej časti pohoria Súľovské vrchy. Je obľúbeným východiskovým bodom pre túry do časti Súľovských vrchov nazývanej Skalky a napríklad na zrúcaninu hradu Lietava. Rajecké Teplice sú výborne dostupné autom, autobusom a taktiež vlakom.

3

Súľov

Obec Súľov sa nachádza v centrálnej časti pohoria, vďaka čomu je najobľúbenejším centrom turizmu v Súľovských vrchoch. Najznámejším cieľom túr začínajúcich v obci Súľov sú Súľovské skaly, jedno z najznámejších skalných miest Slovenska. Obec Súľov je dostupná autom a autobusom.

Prístup