Pohorie Západné Tatry

Ostré hrebeňe legendárnych Roháčov
zapadne tatry narodny park turistika dobrodruzstvo hory

Ostré hrebeňe legendárnych Roháčov

Západné Tatry sú geomorfologický podcelok Tatier v západnej časti geomorfologického celku. Na východe nadväzujú na podcelok Východné Tatry, na juhu hraničia s Podtatranskou kotlinou, na západe s Chočskými vrchmi a na severozápade s Podtatranskou brázdou. Rozloha pohoria je 380 km², z toho sa tri štvrtiny nachádzajú na území Slovenska a zvyšná štvrtina u susedov v Poľsku.

Vyznačujú sa výrazným, veľmi kľukatým hlavným hrebeňom v dĺžke 35 km, kde značná časť vrcholov má výšku nad 2000 m. Najvyšším vrcholom hlavného hrebeňa je Baníkov (2178 m.n.m.) a najvyšší vrch celého pohoria, Bystrá (2248 m.n.m.), je necelý kilometer južne od hlavného hrebeňa.

Turisticky najkrajšia a najpríťažlivejšia časť Západných Tatier sú Roháče na západnom okraji pohoria. Charakteristickými vrchmi podľa ktorých sú nazvané sú Ostrý Roháč (2084 m.n.m.) a Plačlivé (2126 m.n.m.) so svojimi divoko rozorvanými štítmi. Najkratší prístup je Roháčskou dolinou zo Zverovky.

Zdroj:  www.zapadnetatry.com

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 Pohorie Západné Tatry
1Podbanské
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Tichá a Kôprová Dolina 32 km 9:05 h ťažká
Bystrá 23 km 9:25 h ťažká
2Pribylina
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Hrubý vrch 28 km 10:20 h ťažká
Ostrý Roháč 30 km 10:30 h ťažká
Baranec 27 km 10:00 h ťažká
3Žiar
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Banikov 19 km 9:20 h ťažká
Plačlivé 18 km 7:10 h ťažká
Baranec 17 km 7:40 h stredne náročná
Žiarska chata 10 km 2:45 h ľahká
4Zverovka
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Roháčske plesá 14 km 4:40 h ľahká
Brestová 11 km 6:10 h ľahká
Baníkov 16 km 6:40 h stredne náročná
Rákoň 14 km 5:15 h stredne náročná
1

Podbanské

Podbanské je osada v katastri obce Pribylina nachádzajúca sa vo východnej časti Západných Tatier. Predstavuje bránu do jedných z najzaujímavejší dolín na Slovensku vôbec - Tichej a Kôprovej doliny, z ktorých bolo po kalamite v roku 2004 zakázané odvážať drevo a tak sa stali skutočným príkladom pravej divočiny. Podbanské je dostupné autom a autobusom (do zastávky Podbanské).

Prístup

2

Pribylina

Pribylina je obec nachádzajúca sa v juhovýchodnej časti Západných Tatier. Obec je známa ikonickým výhľadom na jeden zo Slovenských národných symbolov - vrch Kriváň. Predstavuje východiskový bod pre túry na Ostrá Roháč, Baranec či Hrubý vrch. Pribylina je dostupná autom a autobusom do rovnomennej zastávky.

3

Žiar

Obec Žiar sa nachádza na juhu Západných Tatier. Predstavuje východiskový bod na túry na Žiarsku chatu, Baranec či Baníkov. Žiar je dostupný autom, alebo autobusom do rovnomennej zastávky.

4

Zverovka

Zverovka je rekreačná osada patriaca obci Zuberec na severe Západných Tatier. Je obľúbeným východiskovým bodom pre túry na Roháčske plesá, Baníkov či Brestovú. Osada je dostupná autom a autobusom (do zastávky Zverovka, chata).

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií