Rodný dom Štúra a Dubčeka Uhrovec

Uhrovec
uhrovec banovce nad bebravou stur dubcek rodny dom narodna pamiatka historia expozicia

Miesto narodenia dvoch národných velikánov

Uhrovec je obcou, ktorá ma dnes síce len okolo poldruha tisíca obyvateľov, ale môže sa pýšiť svojimi rodákmi, ktorí vo svojej dobe významne ovplyvnili slovenský národ. Je pozoruhodné, že obaja pochádzajú nielen z rovnakej obce, ale narodili sa dokonca v rovnakom dome, ktorý je dnes národnou kultúrnou pamiatkou. V jeho priestoroch možno nájsť expozície venujúce sa životom a dielam dvoch významných postáv slovenských dejín.

Pár slov o histórii

Prvýkrát bol dom sprístupnený pre verejnosť v roku 1965 pri príležitosti okrúhleho výročia narodenia Ľ. Štúra. Dom podstúpil viacnásobné rozšírenie priestorov i expozície, pričom prvé dve časti expozície sú venované Ľ. Štúrovi a tretia, otvorená pár rokov po Dubčekovej smrti, sa venuje práve tomuto významnému slovenskému politikovi. Miesto je podstatné aj počas rôznych výročí, kedy si ľudia pripomínajú Ľ. Štúra a A. Dubčeka v kontexte historických udalostí. 

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Dom bol pôvodne školou s učiteľským bytom a musel sa postupne rekonštruovať pre výstavné účely. Miesto, kde sa narodil Ľ. Štúr a A. Dubček, môže byť zdrojom inšpirácie pre záujemcov o históriu, ale aj ďalších návštevníkov, ktorí sa chcú o významných Slovákoch dozvedieť čosi viac, než ponúkajú stredoškolské učebnice. Na rozdiel od nich má totiž tento dom aj unikátnu atmosféru.

Kontakt

Trenčianske múzeum Trenčín

Tel:  +421 38 769 42 47
E-mail:   lydia.mikusova@muzeumtn.sk

Galéria

Poloha

Región

Uhrovec

Súradnice

48.744651° N, 18.336653° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

1€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 08:00 - 16:00
  • Ut: 08:00 - 16:00
  • Str: 08:00 - 16:00
  • Štv: 08:00 - 16:00
  • Pia: 08:00 - 16:00
  • So: Zatvorené
  • Ne: Zatvorené

INFO

Podrobné informácie o otváracích hodinách nájdete na webe prevádzkovateľa.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Ľudovít Štúr bol najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného života a vedúca osobnosť slovenského národného obrodenia v polovici 19. storočia, kodifikátor slovenského spisovného jazyka.
Alexander Dubček predstavuje hlavnú osobnosť Pražskej jari 1968.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií