Jedinečná expozícia Šarišského múzea sa ikonám venuje ako jediná na Slovensku. Čo to vlastne ikony sú a aký je ich historický význam?
Ikony na naše územie zavítali spolu so svätým Cyrilom a Metodom. Čítanie a písanie boli v minulosti doménou bohatých vrstiev. Prostým roľníkom tak neostávalo nič iné ako dozvedať sa o evanjelických príbehoch prostredníctvom hovoreného slova alebo umenia.
Zatiaľčo rímskokatolíckym kostolom v tomto zmysle dominovali sochy či vitráže okien v tých grekokatolíckych respektíve pravoslávnych sa ku slovu dostávali práve ikony.
Ikony teda zobrazujú sväté písmo, písané duchom svätým prostredníctvom vnútornej inšpirácie ikonopiscov. Z tohto pohľadu nás azda neprekvapí, že boli často považované za sväté. Spravidla sú písané ručne, preto každá ikona predstavuje vzácny unikát.
Tvorba ikon je spojená s prísnym pravidlami. Svätci sa musia zobrazovať s predmetmi, ktoré sa viažu na ich patronát alebo tradíciu. Podobne sú na tom farby, pri ktorých je potrebné dodržať príslušnú symboliku.
V Bardejovskej expozícií nájdeme ikony zo šestnásteho až devätnásteho storočia a návštevník si tak môže prezrieť vývin ikonopisnej tvorby na našom území.
Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.