Slovenské opálové bane

Červenica
cervenica presov saris zaujimavosti krasy prirody technicke pamiatky

Krásne východoslovenské opály obdivované celým svetom

Bez preháňania možno o Dubnických opálových baniach povedať, že sú svetovým unikátom. Nikde na svete by ste totiž nenašli miesto, kde by sa opál ťažil banským spôsobom tak dávno a v takom rozsahu ako práve na východnom Slovensku. Predtým než sa objavili opálové náleziská v Mexiku a Austrálii boli východoslovenské opálové bane jediným miestom na svete kde sa opály ťažili.

Dubnické opálové bane sa stali významnými už v 16. storočí, no výnimočnosť tamojších opálov sa umocnila až neskôr keď si dubnické opály obľúbila Napoleonova cisárska rodina. Opálové bane počas svojho fungovania prestriedali niekoľko nájomníkov (áno, bane sa naozaj prenajímali) až kým sa v roku 1922 miestna ťažba neukončila, najmä z ekonomických dôvodov. V nasledujúcich rokoch zažili Dubnické opálové bane mnohé pokusy o obnovenie ťažby, ale žiadne z nich neboli úspešné.

Najväčší opál z tejto lokality má hmotnosť takmer 600 gramov a dnes je vystavený v prírodopisnom múzeu vo Viedni. Dubnické opálové bane možno spoznať prostredníctvom Opálového náučného chodníka, ktorého absolvovanie je zážitkom pre každého koho zaujíma baníctvo či mineralógia. Nudiť sa tu však rozhodne nebudú ani rodiny s deťmi.

Kontakt

Opálové bane Libanka, s.r.o.

Tel:  +421 51 772 58 96
Mob:  +421 918 500 741
E-mail:   slovakiaopal@slovakiaopal.com

Galéria

Poloha

Región

Červenica

Súradnice

48.907072° N, 21.459768° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

10€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Návštevu je nutné ohlásiť minimálne deň vopred. Kompletný cenník a otváracie hodiny nájdete na oficiálnom webe prevádzkovateľa.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Nikde inde na svete nebol drahý opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu a tak dávno ako v Slovenských opálových baniach.