Slovenské opálové bane

Červenica
cervenica presov saris jaskyna banictvo deti historia

Krásne východoslovenské opály, ktoré obdivuje celý svet

Bez preháňania možno o Dubnických opálových baniach povedať, že sú svetovým unikátom. Nikde na svete by ste totiž nenašli miesto, kde by sa opál ťažil banským spôsobom tak dávno a v takom rozsahu, ako práve na východnom Slovensku. Predtým, než sa objavili opálové náleziská v Mexiku a Austrálii, boli východoslovenské opálové bane jediným miestom na svete, kde sa opály ťažili.

Pár slov o histórii

Dubnické opálové bane sa stali významnými už od šestnásteho storočia, ale výnimočnosť tamojších opálov sa umocnila až neskôr, keď si dubnické opály obľúbila Napoleonova cisárska rodina. Opálové bane počas svojho fungovania prestriedali niekoľko nájomníkov (áno, bane sa naozaj prenajímali), až kým sa v roku 1922 miestna ťažba neukončila najmä z ekonomických dôvodov. V nasledujúcich rokoch zažili Dubnické opálové bane mnohé pokusy o obnovenie ťažby.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Najväčší opál z tejto lokality má hmotnosť takmer šesťsto gramov a dnes je vystavený v prírodopisnom múzeu vo Viedni. Dubnické opálové bane možno spoznať prostredníctvom Opálového náučného chodníka, ktorého absolvovanie je zážitkom pre každého, koho zaujíma baníctvo či mineralógia. Nudiť sa tu však rozhodne nebudú ani rodiny s deťmi.

Kontakt

Opálové bane Libanka, s.r.o.

Mob:  +421 918 500 741
E-mail:   slovakiaopal@slovakiaopal.com

Galéria

Poloha

Región

Červenica

Súradnice

48.907072° N, 21.459768° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

10€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Presné informácie o cene a vstupe nájdete na webe prevádzkovateľa.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Nikde inde na svete nebol drahý opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu, a tak dávno.