Štefánikova mohyla

Bradlo
brezova pod pradlom myjava zaujimavosti zname miesta

Pamätník a hrob najvýznamnejšieho Slováka

Azda najznámejšou a najimpozantnejšou mohylou na území Slovenska je tá, ktorá sa týči na vrchu Bradlo na západnom Slovensku.

Venovaná je jednému z najväčších mužov slovenskej histórie: Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Po jeho tragickej smrti sem boli prevezené jeho telesné pozostatky, ktoré sú na mieste uložené dodnes. Štefánik zahynul 4. mája 1919 pri leteckej havárii, keď sa jeho lietadlo zrútilo neďaleko obce Ivanka pri Dunaji.

Mohyla bola postavená v roku 1928 na základe projektu vypracovaného Dušanom Jurkovičom. Vystavená bola z bieleho travertínu a prostriedky na jej vybudovanie boli vyzbierané prostredníctvom národnej zbierky. Charakteristická je štyrmi obeliskami v rohoch mohyly a schodiskom, ktoré návštevníkov dovedie až k Štefánikovmu hrobu. Mohyla bola v 80. a 90. rokoch rekonštruovaná, dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.

Dnes je mohyla miestom mnohých spomienkových slávností konaných pri príležitostí národných sviatkov či rôznych výročiach. Okrem toho je mohyla na Bradle aj obľúbenou vychádzkovou destináciou, nakoľko je z nej krásny výhľad navôkol, obzvlášť na oblasť Kopaníc. K mohyle sa možno dostať z Brezovej pod Bradlom či z Košarísk, odkiaľ vás k nej dovedie červená a zelená, resp. žltá turistická značka.

Kontakt

Región Senec

Mob:  +421 905 200 300
E-mail:   senec@regionsenec.sk

Galéria

Poloha

Región

Priepasné

Súradnice

48.679689° N, 17.563773° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

K Mohyle sa dostanete buď z Brezovej pod Bradlom alebo z Košarísk. Cesta z obidvoch dedín na mohylu trvá približne hodinu. Rovnaké trvanie má aj cesta späť.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Na stavbu mohyly sa použilo 194 vagónov naložených travertínom zo Spišských Vlách. Stavba trvala menej než rok.

Aktivity v okolí