Stredoslovenské múzeum Banská Bystrica

Banská Bystrica
banska bystrica muzea muzeum stredoslovenske muzeum

Najstaršia kultúrna inštitúcia v Banskej Bystrici

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici bolo založené v roku 1889 a dnes je najstaršou kultúrnou inštitúciou v meste. V roku 2009 sa múzeum stalo nositeľom najprestížnejšieho ocenenia vo svojom obore – Múzeum roka 2009. V súčasnosti má v prevádzke 3 stále expozície, v ktorých sa počas celého roka koná rad kultúrnych, vzdelávacích a odborných podujatí. 

V Matejovom dome bola v roku 2009 otvorená nová interaktívna expozícia venovaná histórii mesta Banská Bystrica, ktorá je v súčasnosti považovaná za jednu z najmodernejších na Slovensku. V expozícii sa nachádza väčšina najvzácnejších zbierkových predmetov múzea, je ozvučená hudbou banskobystrických autorov, je v nej využitá audiovizuálna prezentácia a infokiosky s množstvom informácii k téme, ktorá je obsahom jednotlivých miestností. 

Thurzov dom je jedným z najvzácnejších objektov na Námestí SNP a je sídlom regionálnej expozície, ktorej podstatu tvorí história stredoslovenského regiónu a baníctva. V Thurzovom dome sa počas roka koná rad kultúrnych, vzdelávacích a spoločenských podujatí, ktoré sa tešia veľkej obľube návštevníkov. 

Tihányiovský kaštieľ v Radvani je sídlom prírodovednej expozície s názvom “Príroda stredného Slovenska”, ktorá poskytuje ucelený obraz o prírodných pomeroch stredného Slovenska. Člení sa na 8 celkov prezentujúcich krajinu tohto regiónu, jedna miestnosť je ozvučená zvukmi a hlasmi živočíchov, ktoré si môžu návštevníci sami zapínať podľa výberu na paneli. Celoročne sa tu koná rad sprievodných podujatí, animačných programov a tvorivých dielní, veľmi populárny je cyklus pod názvom Cestovateľské utorky, ktorý ponúka okúzľujúce pohľady na slovenskú i svetovú prírodu očami cestovateľov.

Kontakt

Stredoslovenské múzeum Banská Bystrica

Tel:  +421 48 412 58 97
E-mail:   td@ssmuzeum.sk

Galéria

Poloha

Región

Banská Bystrica

Súradnice

48.73593° N, 19.14633° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: 09:00 - 17:00
  • Str: 09:00 - 17:00
  • Štv: 09:00 - 17:00
  • Pia: 09:00 - 17:00
  • So: 13:00 - 17:00
  • Ne: 13:00 - 17:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Múzeum bolo založené mešťanmi v roku 1889 a prvá múzejná expozícia bola sprístupnená v roku 1909.