Symbolický Cintorín Popradské Pleso

Popradské Pleso
popradske pleso poprad vysoke tatry zaujimavosti zname miesta

Známym a neznámym obetiam Vysokých Tatier

Hoci sú Vysoké Tatry jedným zo symbolov Slovenska, ktorým sa radi hrdíme v zahraničí majú aj svoju smutnú stránku. Hory sú nevyspitateľné a aj pri tej najdôkladnejšej príprave si môžu vypýtať svoju daň. Symbolický cintorín pri Popradskom plese je miesto tichej a dôstojnej piety, na ktorom si pripomíname tých, ktorých nám príroda vzala predčasne.

Pár slov o histórii

Myšlienka vybudovať vo Vysokých Tatrách obetiam horských nešťastí vznikla už v dvadsiatych rokoch minulého storočia, avšak začiatku realizácie sa dočkala až v roku 1936 pričom cintorín bol dokončený až vroku 1940. Na cintoríne bola vybudovaná kaplnka a postupom času sa rozrastal aj počet pamätných tabúľ a drevených vyrezávaných krížov. Cieľom bolo vytvoriť dôstojné a dostupné miesto spomienky, ktoré by nahradilo množstvo pamätných tabúľ roztrúsených po celých Tatrách.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Pôvodne sa mal cintorín nachádzať na celkom inom mieste - pri Štrbskom plese - ale kvôli nesúhlasu zo strany turistov musel byť vybudovaný inde. Výstavbu cintorínu sa podarilo uskutočniť vďaka nadšeniu jednotlivcov a ich veľkorysým darom. Verme, že tempo pribúdania nových tabúľ či krížov bude do budúcna čo najpomalšie.

Kontakt

Štátne lesy TANAPu

Tel:  +421 52 478 03 11

Galéria

Poloha

Región

Vysoké Tatry

Súradnice

49.148831° N, 20.079302° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V súčasnosti je na Symbolickom cintoríne nainštalovaných vyše 370 pamätných tabúľ s viac ako päťsto menami.
Neoddeliteľnou súčasťou Symbolického cintorína sú kríže z Detvy. Je ich tu inštalovaných 77, z toho 47 pôvodných a 30 novších. Dva veľké kríže sú osadené na vstupoch na cintorín.