Tajch Počúvadlo Banská Štiavnica

Banská Štiavnica
tajch banska stiavnica stiavnicke vrchy jazero banictvo kupanie deti kultura

Kúpanie uprostred Štiavnických vrchov

Tajchy, vodné nádrže vybudované pre banskú činnosť, ktoré sa hojne nachádzajú v Štiavnických vrchoch, sa dnes využívajú na celkom iné účely ako pri dobe svojho vzniku. Jedným z najznámejších tajchov je Počúvadlo, ktorý leží neďaleko rovnomennnej obce. Počas teplých letných dní sa stáva obľúbeným miestom na kúpanie a oddych pre rodiny s deťmi a atmosféru zvykne dopĺňať rôznorodý program, napr. hudobné koncerty.

Pár slov o histórii

Prvotná myšlienka vybudovať tajch Počúvadlo vznikla už začiatkom osemnásteho storočia, k realizácii sa však pristúpilo až v jeho druhej polovici. Výstavba však neprebiehala bez problémov a v jej priebehu došlo k niekoľkým vážnejším či menej vážnym nehodám, ktorých príčinou bolo väčšinou nepriaznivé počasie. Napokon bola ukončená v roku 1779 a až do devätnásteho storočia mala vodná nádrž neďaleko Počúvadla najvyššiu hrádzu v Európe.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Aj počas letných mesiacov sa pripravte na osviežujúcu vodu, nakoľko podobne ako v ostatných tajchoch je pomerne chladná. Tajch je tvorený až šiestimi hrádzami, spomedzi ktorých je jedna hlavná a ostatné vedľajšie. Až ich všetky preskúmate, môžete sa vydať aj na turistiku do okolia, nakoľko Štiavnické vrchy ponúkajú množstvo zaujímavých trás vhodných pre celé rodiny.

 

Kontakt

Informačné centrum Banská Štiavnica

Tel:  +421 45 694 96 53
E-mail:   ic@banskastiavnica.sk

Galéria

Poloha

Región

Banská Štiavnica

Súradnice

48.407099° N, 18.854694° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Jedinečnú banskoštiavnickú čerpaciu techniku, ktorá sa na tomto systéme vyvinula, zakrátko napodobňovali mnohé banské revíry na svete.