Tiesňava Sokolia dolina

Čingov
sokoliadolina slovenskyraj cingov

Najdivokejšia tiesňava Slovenského raja

Sokolia dolina je najdivokejšou a najexponovanejšou tiesňavou v Slovenskom raji. Je významná aj tým, že sa v nej nachádza najvyšší vodopád na území Slovenského raja – asi 75 metrov vysoký Závojový vodopád, ktorý dostal meno na základe podoby jeho vodného prúdu s rozprestretým závojom.

Prístup do samotnej tiesňavy je síce zdĺhavý, ale dobrodrúžstvo, ktoré v nej na nás čaká, stojí za to. Z Čingova kráčame po modrej značke okolo rieky Hornád vychádzkovým tempom až na križovatku Biely potok, ústie. Nachádzame sa pod populárnou vyhliadkou Tomášovský výhľad. Odtiaľ nasledujeme zelenú značku dolinou Tomášovská Belá až na križovatku Sokolia dolina, ústie, kde sa začina jeden z najkrajších zážitkov v Slovenskom raji. Už skoro od ústia chodník pomerne prudko stúpa a po priblížne polhodine prichádzame  pod takmer kolmý, trojstupňový terasovitý skalný prah, z vrcholu ktorého sa rútia do údolia spenené vody Závojového vodopádu, sprevádzané jej hromovým hukotom.

Stojíme pod vodopádom, ktorý prvý raz uzreli oči nadšencov pod vedením MUDr.Alexandra Mervaya v roku 1910. Súčasná podoba sprístupňovacích technických pomôcok, pozostávajúcich z kovových rebríkov, istiacich reťazí a dvoch mostíkov, pochádza z rokov 1979-81, odkedy je umožnený tento fantastický výstup pozdĺž celého vodopádu, v jeho bezprostrednej blízkosti. Prechod sústavou kataraktov Závojového vodopádu je dych vyrážajúcim zážitkom, ktorý ľuďom, trpiacim závratmi a fóbiou z výšok určite neodporúčame. Hneď úvodný, takmer zvislý kovový rebrík vzbudzuje rešpekt. Po fyzicky namáhavom prechode touto časťou rokliny, vykompenzovaným možnosťou aspoň na chvíľu byť takmer súčasťou najvyššieho vodopádu v pohorí, sa sklon terénu zjemní a prichádzame k poslednému výtvoru na trase – asi 16 metrov dlhému Vyšnému vodopádu. Po prekonaní tohto vodopádu sa charakter doliny zmení, stane sa plytšou, rozšíri sa a my už už oveľa miernejším sklonom vystúpame lesom na Glackú cestu, križovatku Sokolia dolina, záver.

Odtiaľ kráčame lesnou cestou po zelenej značke Pod Bykárku, kde prejdeme na žltú značku a zostupujeme do doliny Bieleho potoka k vodnej nádrži Klauzy. Pred nami je návrat na Čingov postupne popri Bielom potoku až na križovatku Biely potok, ústie a potom vychádzka lesným chodníkom na Čingov.

Trvanie
7:40 h
Vzdialenosť
21 km
Stúpanie
510 m

Galéria

Túra

Trasa
 • 1. Čingov
 • 2. Biely potok, ústie
 • 3. Sokolia dolina, ústie
 • 4. Sokolia dolina, záver
 • 5. Pod Bykárkou
 • 6. Klauzy
 • 7. Biely potok, ústie
 • Čingov
Mapa
Profil

Užitočné informácie

Vhodné pre

 • Dieťa
 • Dospelý
 • Dobrodruh

Sezóna

 • Leto/Zima

Prístup

Car (48.9448, 20.4854)
Bus (Čingov,parkovisko)
Train (Spišská Nová Ves)

Vedeli ste, že...?

Sokolia dolina bola objavená ako jedna z posledných v Slovenskom raji.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií