Travertíny Dreveník

Žehra
zehra spisska nova ves spis dobrodruzstvo kultura zaujimavosti lezenie krasy prirody

Lezecký raj a archeologická lokalita zapísaná v svetovom dedičstve UNESCO

V prípade, že sa rozhodnete vydať na Spišský hrad zvážte aj možnosť pozrieť sa na neďaleké travertíny na Dreveníku. Najrozsiahlejšie travertínové územie na Slovensku patrí zároveň medzi tie najstaršie chránené územia našej republiky. Vznikol spojením niekoľkých travertínových kôp, ktoré sa tam za milióny rokov usadili z minerálnych prameňov. Travertíny na Dreveníku sú takisto miestom, kde sa ešte pred vybudovaním Spišského hradu nachádzalo slovenské hradisko a teda sú spolu s hradom zapísané na zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pár slov o histórií

Územie dreveníka je chránené už od roku 1925. Spolu s neďalekým Spišským hradom bol Dreveník v roku 1993 zaradený medzi lokality svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Dreveník je významnou archeologickou lokalitou a ešte aj dnes vydáva svoje tajomstvá so stopami života z čias neandertálcov. Našli sa tu pozostatky nie len mamuta, ale aj artefakty z mladšej doby kamennej a doby bronzovej.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Na tejto pomerne rozsiahlej plošine sa vytvorili dve samostatné skalné mestá nazývané Kamenný raj a Peklo. Ak ste priaznivcom lezenia, v časti Kamenný raj je povolená horolezecká činnosť. Predmetom už spomínanej ochrany je obrovské množstvo jaskýň a priepastí, z ktorých tri majú dokonca aj ľadovú výplň. Dreveník je od Spišského hradu naozaj čo by ste kameňom dohodili. Ak si jeho návštevu spojíte s prehliadkou hradu, Spišskej kapituly a krásneho kostolíku v Žehre, strávite na Spiši plnohodnotne využitý deň.

Kontakt

Turistické informačné centrum Spišské Podhradie

Tel:  +421 53 419 51 33
E-mail:   tic.spisskepodhradie@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Žehra

Súradnice

48.988103° N, 20.775011° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Spolu s neďalekým Spišským hradom je od roku 1993 zaraďovaný medzi lokality svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií