Trenčiansky Hrad

Trenčín
trencin stredne povazie poznanie hrad

Sídlo najznámejšieho slovenského rytiera

Ak ste niekedy prechádzali Trenčínom, nemohli ste prehliadnuť jeho dominantu týčiacu sa nad mestom – Trenčiansky hrad. Okrem toho, že je považovaný za jeden z najkrajších hradov na Slovensku, je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou a turisticky hojne navštevovaným miestom najmä kvôli nápisu na hradnej skale, ktorý tam zanechali rímske légie v druhom storočí nášho letopočtu a nespočetnému množstvu legiend s ním spätých.

Pár slov o histórii

Miesto, na ktorom dnes stojí hrad, bolo veľmi pravdepodobne osídlené už omnoho skôr, avšak prvá ozajstná stavba - rotunda z deviateho storočia - tu bola postavená za Veľkej Moravy. Významný rozvoj hrad zaznamena najmä potom, čo sa dostal do rúk Matúša Čáka Trenčianskeho. Ten dal najprv postaviť vežu, ktorá siluete hradu dominuje dodnes (a zároveň nesie jeho meno - Matúšova veža). Neskôr bol hrad rozšírený o opevnenie, palác či kaplnku. V šestnástom storočí bolo významne rozšírené opevnenie a hrad prešiel celkovou prestavbou, avšak v osemnástom storočí ho postihol požiar. Vďaka dlhodobej rekonštrukcii a ochrane dnes patrí medzi najnavštevovanejšie a najlepšie zachované hrady na Slovensku.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Na hrade sa nachádzajú expozície približujúce históriu hradu a život jeho obyvateľov. Mimoriadne zaujímavá je najmä rodová galéria. Vystúpiť sa oplatí i na spomínanú Matúšovu vežu, odkiaľ je krásny výhľad na Trenčiansku kotlinu, Biele Karpaty i samotné mesto Trenčín ležiace pod hradom.

Kontakt

Trenčianske múzeum v Trenčíne

Tel:  +421 32 743 56 57
Mob:  +421 901 918 825
E-mail:   hrad@muzeumtn.sk

Galéria

Poloha

Región

Trenčín

Súradnice

48.894405° N, 18.04489° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

6€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:00 - 18:30
  • Ut: 09:00 - 18:30
  • Str: 09:00 - 18:30
  • Štv: 09:00 - 18:30
  • Pia: 09:00 - 18:30
  • So: 09:00 - 18:30
  • Ne: 09:00 - 18:30

INFO

Kompletný cenník a otváracie hodiny nájdete na oficiálnom webe prevádzkovateľa.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité vážske brody a dôležité karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty, spájajúce stredomorskú oblasť s Pobaltím a severnou Európou.