Nepoznáme iný živočíšny druh, ktorý by pre ľudstvo odvádzal tak veľa úžitku ako včela medonosná. Ani po tisícročiach chovu včiel však nemôžeme o včele povedať, že je domestikovaná. Včelárska paseka je venovaná práve im.
Vo včelárskom skanzene sa nachádzajú unikátne zbierky úľov najrôznejších tvarov a veľkostí. Zaujímavé a veľmi dekoratívne sú úle v tvare domčekov či kostolíkov. Najstaršie reliéfne úle vyrezané ľudovými umelcami sú z prvej polovice 19. storočia, novšie typy figurálnych úľov boli vyrobené v družstve Rezbár Rajec a pochádzajú zo 70. rokov 20. storočia.
Súčaštou areálu je aj arborétum s takmer tisíckou včelársky významných drevín. Park so skanzenom má rozlohu 3 ha a približne 6 ha zaberá časť, ktorá v minulosti slúžila ako škôlka nektárodajných a peľodajných drevín, v súčasnosti je tu ovocný sad a pasienky.
Areál Včelárskej paseky je otvorený celoročne so vstupom zdarma. Zariadenie ponúka občerstvenie, včelie produkty a suveníry, detské ihrisko, posedenie v altánkoch a pri vonkajších ohniskách a ďalšie možnosti trávenia voľného času. Návštevníci majú možnosť zažiť odbornú exkurziu, riadenú ochutnávku medov a medovín, zúčastniť sa organizovaného kurzu, alebo využiť možnosť ubytovania.
Zdroj: vcelarskapaseka.sk
Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.