Veľký Bok

Malužiná
velkybok maluzina nizketatry

Túra na vrch s jedným z najkrajších výhľadov v Nízkych Tatrách

Výstup na Veľký bok (1 727 m) v Nízkych Tatrách je fyzicky, časovo aj orientačne náročný. Avšak ak sem zamierite, pohltí vás hĺbka karpatských lesov a dolín a ticho nekonečných trávnatých plání. Jednodenný výlet sem odporúčame všetkým, ktorí chcú vidieť kus krásnej prírody bez davu turistov v pätách.

Zo zastávky v Malužinej pokračujeme po modro označenej turistickej ceste do Malužinskej doliny. Za 10 minút obchádzame závoru, ktorá uzatvára vjazd do doliny, ktorá je lemovaná hlbokými lesmi. Po dvoch minútach na to prichádzame k pomníku SNP a pokračujeme neustále po asfaltovej ceste. Prichádzame na rázcestie Predné. Tu pokračujeme po modrej vľavo stále po asfaltovej ceste. Prichádzame k rázcestiu horárne Škarkétka. Odtiaľto pokračujeme vpravo po mierne stúpajúcej asfaltovej ceste. Po ľavej strane sa objavia prvé pohľady na vrchol Veľkého boku. Blížime sa k rázcestiu Dolina Hodruša. Napravo je veľká lúka so senníkom. Pokračujem vľavo lesom po starej vozovej ceste. Cesta sa kľukatí v početných serpentínach až kúsok pod sedlo. Tu konečne vychádzame z lesa do Sedla pod Veľkým Bokom. Prechádza tadiaľ vozová cesta. Pokračujeme vľavo po žltej značke. Žltá značka podchádza kótu Ošková v peknom smrekovom poraste. Po strmšom výstupe lesom sa objavuje kosodrevina. Výstup alpínskou lúkou nás privádza na predvrchol Veľkého Boku.

Z vrcholu sa otvárajú  nádherné pohľady. Je vidieť nádrže elektrárne Čierny Váh. Na severe sa týči hrebeň Vysokých i Západných Tatier, západnú scenériu vypĺňa množstvo nízkotatranských hrebeňov a dolín a na východe stoja v zákryte Veľká Vápenica s Kráľovou hoľou. Čaká nás zostup do doliny Hodruša, ktorá pri horárni Predné ústi do Malužinskej doliny, z ktorej sa asfaltovou cestou dostaneme až do obce Malužiná.

Trvanie
8:05 h
Vzdialenosť
28 km
Stúpanie
992 m

Galéria

Túra

Mapa
Trasa
  • 1. Malužiná
  • 2. Sedlo pod Veľkým Bokom
  • 3. Veľký Bok
  • 4. S. Pod Veľkým Bokom
  • Malužiná
Profil

Užitočné informácie

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Sezóna

  • Leto

Prístup

Car (48.9783, 19.7751)
Bus (Malužiná, rázcestie)

Vedeli ste, že...?

Podľa legendy vraj na Veľkom boku mali v dobách Slovenského národného povstania pristávať lietadlá s pomocou pre povstalcov.