Veterný vrch

Veľký Lipník
veternyvrch velkylipnik pieniny

Vystúpte na druhý najvyšší vrch Spišskej Magury

Veterný vrch je končiar ležiaci na hranici ochranného pásma PIENAP-u, medzi Vyšnými Ružbachmi a obcou Haligovce. Samotný vrchol je odlesnený, takže sa z neho naskytajú krásne výhľady. Možno odtiaľto obdivovať Tatry, Pieniny, Spišskú Maguru, Levočské vrchy, Ľubovniansku vrchovinu i niekoľko poľských pohorí.

Nenáročná túra umožňuje spoznať centrum, a zároveň najvyšší vrch jedného z dvoch geomorfologických podcelkov Spišskej Magury. Najatraktívnejšie turistické trasy vedú z Vyšných Ružbách a Veľkého Lipníka. Naša trasa vedie práve z obce Veľký Lipník a to po červenej turistickej značke až na samotný vrchol.

Vrchol nedostal svoj názov pre nič, za nič a preto sa treba pripraviť, že oblasť je poznačená častými veternými kalamitami. Hrebeň je preto z veľkej časti odlesnený. Na niektorých miestach vidno stopy po zvoze kalamitného dreva, inde sa možno pokochať pohľadom na 2 - 3 metre vysokú mladinu, ktorá pomaly nahrádza staré popadané drevo.

Trvanie
3:15 h
Vzdialenosť
10 km
Stúpanie
541 m

Galéria

Túra

Trasa
  • 1. Veľký Lipník
  • 2. Veterný vrch
  • Veľký Lipník
Mapa
Profil

Užitočné informácie

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Sezóna

  • Leto/Zima

Prístup

Car (49.3743, 20.5008)
Bus (Veľký Lipník, Obecný úrad)

Vedeli ste, že...?

V časti Osturnianska brázda a na priľahlých svahoch Spišskej Magury sa zachovali viaceré jazierka zosuvného charakteru ako napríklad Malé jazero Veľké jazero či Osturnianske jazero.
Na styku pohoria s kotlinami vyvierajú minerálne pramene - napríklad Vyšné Ružbachy či Toporec.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií