Hanušovský viadkut je jednou z najvýznamnejších technických pamiatok Slovenska. Ba čo viac, jeho význam slovenské hranice dokonca prekračuje.
Náš najdlhší železničný most si so svojimi 390 metrami a 27 metrov vysokými stožiarmi drží prvenstvo v celej strednej Európe.
Viadukt bol postavený za Slovenského fašistického štátu v roku 1943 ako dôsledok Viedenskej arbitráže, pre ktorú západná časť krajiny stratila železničné spojenie s východným Slovenskom. Na trati sa dohromady nachádzajú štyri viadukty. Ten najväčší sa nazýva Hanušovský.
Na stavbe pracovali väzni z neďalekého koncentračného tábora a podobne ako Symbolický cintorín na Popradskom plese bol viadukt slávnostne otvorený prezidentom Jozefom Tisom. Ako píšu Čierne diery - temná býva história veľkých stavieb.
Počas druhej svetovej vojny bol viadukt najprv poškodený partizánmi, ktorí sa snažili skomplikovať nemeckým jednotkám prístup na východný front a neskôr bol úplne zničený Nemcami, ktorí ustupovali pred postupujúcou Červenou armádou. Opravený bol až v roku 1947.
Zdroj: ciernediery.sk
Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.