Viadukt Hanušovce

Hanušovce nad Topľou
technicka pamiatka historia

Najdlhší železničný most na Slovensku

Hanušovský viadkut je jednou z najvýznamnejších technických pamiatok Slovenska. Ba čo viac, jeho význam slovenské hranice dokonca prekračuje.

Náš najdlhší železničný most si so svojimi 390 metrami a 27 metrov vysokými stožiarmi drží prvenstvo v celej strednej Európe.

Viadukt bol postavený za Slovenského fašistického štátu v roku 1943 ako dôsledok Viedenskej arbitráže, pre ktorú západná časť krajiny stratila železničné spojenie s východným Slovenskom. Na trati sa dohromady nachádzajú štyri viadukty. Ten najväčší sa nazýva Hanušovský. 

Na stavbe pracovali väzni z neďalekého koncentračného tábora a podobne ako Symbolický cintorín na Popradskom plese bol viadukt slávnostne otvorený prezidentom Jozefom Tisom. Ako píšu Čierne diery - temná býva história veľkých stavieb.

Počas druhej svetovej vojny bol viadukt najprv poškodený partizánmi, ktorí sa snažili skomplikovať nemeckým jednotkám prístup na východný front a neskôr bol úplne zničený Nemcami, ktorí ustupovali pred postupujúcou Červenou armádou. Opravený bol až v roku 1947.

Zdroj: ciernediery.sk

Kontakt

Mesto Hanušovce nad Topľou

Galéria

Poloha

Región

Hanušovce nad Topľou

Súradnice

49.023449° N, 21.49716° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Počas 2. svetovej vojny viadukt do vzduchu vyhodili najprv partizáni a potom samotní fašisti.
Základy pilierov viaduktu sú hlbšie než piliery samotné.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií