Vodná nádrž Orava

Námestovo
namestovo orava vodna nadrz jazero turistika sport vodne sporty clnkovanie relax expozicia kostol
1.0

Oravské more - najväčšia vodná plocha na Slovensku

Nápad, vytvoriť vodnú nádrž na Orave, vznikol po neutíchajúcich povodniach na severe Slovenska. Nádrž vznikla umelým prehradením rieky Orava. Vody nádrže siahajú až k slovensko-poľskej hranici. Uprostred sa nachádza Slanický ostrov vďaka, ktorému sa stala obľúbenou výletnou destináciou. O rekreačné zariadenia v jej okolí preto nie je núdza a vy máte široké spektrum výberu a je len vaša voľba, či si výlet užijete v pohodlí pod pevnou strechou alebo zvolíte spánok pod „holým“ nebom v blízkom campingu.

Pár slov o histórií

Priehrada bola budovaná v rokoch 1941 až 1954. Žiaľ za obeť napusteniu údolnej nádrže padli 4 obce, pričom Slaninský ostrov je vrch obce Slanina, ktorá však navždy ostala ukrytý pod hladinou. Pýchou Slaninského ostrova je Kostol Povýšenia svätého Kríža z 18. storočia.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Oravská priehrada je ideálnym spôsobom ako obohatiť letnú sezónu ak nechcete alebo nemôžete vycestovať za hranice. Milovníkom športov a aktivít, priehrada ponúka jachting, windsurfing, či už pokojné člnkovanie a vodné bicyklovanie. Ak aj počas letnej sezóny patríte medzi tých, ktorý sa radi obohatia o čo to z histórie tak vycestujete na správne miesto! Slanický ostrov ponúka expozíciu slovenskej ľudovej plastiky a maľby, ktorá je súčasťou kostola. Veľkou zaujímavosťou je aj lapidárium. Zaujíma vás čo to je? Je to zbierka kamenných starožitností. Na ostrov neustále premáva loď, takže v letnej sezóne je prístup na ostrov bezproblémový.

Kontakt

Oravské múzeum

Sekretariát

Tel:  +421 435 864 780
E-mail:   muzeum@oravskemuzeum.sk

Galéria

Poloha

Región

Trstená

Súradnice

49.390383° N, 19.552238° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Slanický ostrov vznikol po napustení priehrady v roku 1953. Voda zatopila päť obcí, medzi ktorými bola aj Slanica.
Zostal z nej len Slanický ostrov nazývaný aj ostrov umenia. Nachádza sa tu múzeum ľudovej plastiky a maľby a dopraviť sa na ostrov je možné loďou.