Vodná nádrž Starina

Starina
starina snina vodna nadrz jazero voda zname miesta technicke pamiatky

Najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku

Trblietavá vodná hladina, obklopená tichými lesmi a mlčanlivými zákutiami, zaberá 311 ha. Jej takmer 50 m hlboké vody sa stali domovom pre mnohé živočíchy, predovšetkým jalca hlavatého, pstruha potočného, zubáča obyčajného, čerebľu, mrenu, mrenicu, beličku, slíža či plosku. Celkový objem nádrže 59,8 miliónov metrov kubických udelil vodnej nádrži Starine prvenstvo medzi slovenskými vodnými nádržami na pitnú vodu. 

Stavba vodnej nádrže znamenala radikálny zásah do života tu žijúcich ľudí. Z územia s plochou 131 km2 bolo vysídlených 7 obcí s 3 463 obyvateľmi zo 769 príbytkov. Starina, Dara, Ostružnica, Zvala, Smolník, Veľká Poľana, Ruské – všetky tieto dediny boli zrovnané so zemou a vymazané z mapy Slovenska. V súčasnosti sa do vysídlených dedín nad vodnou nádržou Starina môžete dostať pešo alebo na bicykli, vjazd autom je možný iba na osobitné povolenie z Obvodného lesného úradu v Snine. 

Vodná nádrž Starina je sypanou hrádzou so stredovým hlinitým tesnením. V okolí vodnej nádrže Stariny platia prísne pravidlá správania sa, keďže ide o I. a II. stupeň Pásma hygienickej ochrany. Nesmie sa v jej vodách kúpať, člnkovať, chytať ryby, približovať sa k jej brehom. Voda je veľmi studená, má iba 4 °C. Uprostred vodnej nádrže je „plošina“, tzv. lievik, ktorý je spojený s budovou VN dlhými chodbami s potrubiami, ktorými sa odvádza voda do Úpravne vody v Stakčíne. 

V tuneli je možné vidieť liaheň rýb, ktoré sú vypúšťané do vodárenskej nádrže. Tunel je veľmi studený, po stenách stekajú kvapky vody, na niektorých miestach vidieť vyzrážané minerály, ktoré pripomínajú kvaple v jaskyniach. Približne 600 schodov vedie na vyhliadkovú plošinu, na tzv. lievik. Pri nadmernom zvýšení hladiny vodárenskej nádrže sa lievikom odvádza prebytočná voda priamo do rieky Cirochy. 

Tým sa reguluje výška vodnej hladiny. Na okraji vodárenskej nádrže, v tzv. Darskej zátoke, sa nachádza norná hrádza. Slúži na zachytávanie chemických a mechanických nečistôt, predovšetkým ako bezpečnostné opatrenie v prípade dopravnej nehody na blízkej ceste a následnému úniku nebezpečných látok do vody.

Kontakt

Obec Starina

Tel:  +421 902 196 907
E-mail:   starosta@starina.sk

Galéria

Poloha

Región

Stakčín

Súradnice

49.050583° N, 22.256742° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

INFO

Prístup k brehu vodnej nádrže nie je možný, no z vybudovanej vyhliadky je na ňu krásny výhľad.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

S napúšťaním vodnej nádrže sa začalo dňa 20.8.1987 o 13.00 hod. Tomuto slávnostnému aktu predchádzalo sedem rokov nepretržitej výstavby, ale i radikálny zásah do života tu žijúcich ľudí.