Vodná nádrž Veľká Domaša

Nová Kelča
domasa nova kelca vranov nad toplou vodna nadrz jazero sport vodne sporty festival deti relax

Vodná plocha obľúbená turistami aj rybármi

Východné Slovensko nie je na vodné nádrže chudobné – jednou z turisticky najatraktívnejších je Veľká Domaša nachádzajúca sa medzi Stropkovom a Vranovom nad Topľou. Obľubu si získala nielen u turistov vďaka svojej polohe v Ondavskej vrchovine, ale aj u plavcov, rodín s deťmi či u rybárov, nakoľko si vo Veľkej Domaši našlo útočisko okolo dvadsať druhov rýb.

Pár slov o histórii

Veľká Domaša bola postavená v priebehu rokov 1962 až 1967. Bola vybudovaná, aby plnila niekoľko funkcií, medzi inými šlo o reguláciu vodných tokov (najmä Ondavy, na ktorej nádrž leží), vytvorenie zásoby pitnej vody a výrobu energie, avšak Veľká Domaša samozrejme slúži aj na rekreačné účely. V okolí sa nachádza päť turistických stredísk, v ktorých sa môžete ubytovať najmä v penziónoch, ale aj v kempingoch či stanových mestečkách.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Veľká Domaša sa môže pýšiť čistou a teplou vodou, čo ju robí vyhľadávanou pre rozličné druhy vodných športov. Ak však preferujete pasívnejší oddych, táto vodná nádrž vám celkom iste má čo ponúknuť – či už ide o prírodné alebo umelé pláže alebo reštaurácie a bufety. V okolí Veľkej Domaše sa najmä v lete organizuje niekoľko športových a kultúrnych podujatí, ktoré bývajú veľmi obľúbené ako medzi miestnymi obyvateľmi, tak i návštevníkmi zo širšieho okolia.

Kontakt

Obec Nová Keľča

Tel:  +421 57 447 90 15
E-mail:   sekretariat@novakelca.sk

Galéria

Poloha

Región

Kvakovce

Súradnice

49.022583° N, 21.69503° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Keďže Veľká Domaša s teplotou vody 23 °C patrí medzi najteplejšie priehrady na Slovensku dobré podmienky tu nájdu najmä milovníci windsurfingu a plávania.