Vodný mlyn Bohunice

Bohunice
bohunice levice tekov stiavnicke vrchy vodny mlyn muzeum historia remesla expozicia technika

Tradičný vodný mlyn Tekovského múzea

V obci Bohunice nachádzajúcej sa severovýchodne od Levíc sa nachádza tradičný vodný mlyn. Dnes v ňom sídli expozícia levického Tekovského múzea dokumentujúca život obyvateľov mlynskej usadlosti a samozrejme aj samotnú technickú pamiatku – mlyn. Usadlosť je zaujímavá nielen svojou historickou hodnotou a vybavením, ale aj krásnou prírodou v Štiavnických vrchoch, kde sa nachádza.

Pár slov o histórii

Ako muzeálna expozícia bola mlynská usadlosť sprístupnená v roku 1978 po tom, čo prešla komplexnou rekonštrukciou. Predtým prešiel mlyn dvoma úpravami v rokoch 1911 a 1938, pričom pri druhej z nich bola do mlynu zavedená elektrina a modernizáciou prešlo aj samotné mlecie zariadenie. S históriou mlynu návštevníkov podrobne zoznámi odborný lektor, ktorý ich pri prehliadke sprevádza.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Bohunický vodný mlyn má dve časti – obytnú a technickú. Každá z nich má samostatný vchod z dvora a nachádzajú sa v nich rôzne expozície. Zatiaľ čo v obytnej časti skladajúcej sa z jednej izby, kuchyne a komory sa nachádza dobové zariadenie približujúce život mlynára a jeho rodiny, v technickej časti mlyna sa nachádza technologické vybavenie. Cenné sú predovšetkým funkčné mlynské stroje a kolesovňa.

Kontakt

Tekovské múzeum v Leviciach

Tel:  +421 36 631 28 66
Mob:  +421 36 631 21 12
E-mail:   tmlevice@nextra.sk

Galéria

Poloha

Región

Krupina

Súradnice

48.349276° N, 19.07885° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Vodný mlyn bol prístavbou ku príbytku mlynára Pavla Turčana. Nemusel teda ku mlynu ďaleko chodiť