Zemplínske múzeum Michalovce

Michalovce
michalovce muzeum muzea zemplin historia

Všetko podstatné o kultúrnom, historickom a hospodárskom vývoji regiónu

V Zemplínskom múzeu sa dozviete všetko podstatné o kultúrnom, historickom a hospodárskom vývoji tejto oblasti ako aj o živej i neživej prírode zemplínskeho regiónu. Múzeum vzniklo v roku 1957. Nachádza sa v ňom niekoľko stálych expozícií a často sa tu konajú ďalšie výstavy.

Archeologická expozícia prezentuje pamiatky pravekého a včasnostredovekého Zemplína. Medzi najvýznamnejšie nálezy patrí bohatá neolitická keramika, eneolitické medené sekeromlaty a unikátnou je amfora z doby bronzovej, na ktorej je najstaršie vyobrazenie dvojkolesového voza so záprahom v strednej Európe.

Zaniknutým i zanikajúcim ľudovým remeslám je venovaná Etnografická expozícia. Cenné sú najmä doklady o vývoji techniky tkania na Zemplíne, pastierske predmety z rohoviny a kože a zbierka známeho hrnčiarskeho majstra Michala Parikrupu.

Umelecko-historická expozícia prezentuje diela výtvarného umenia a umeleckých remesiel od raného stredoveku až po súčasnosť. Zvlášť hodnotná je napríklad gotická pieta zo Strážskeho.
 

Kontakt

Zemplínske Múzeum

Tel:  +421 56 644 10 93
Mob:  +421 911 580 779
E-mail:   sekretariat.zm@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Michalovce

Súradnice

48.757504° N, 21.924419° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V roku 2014 si Michalovce pripomenuli 770. výročie najstaršej známej písomnej zmienky o meste.