Zrúcanina Čierného hradu

Zlatno
zlatno zlate moravce tribec cierny hrad hrady hrad historia zrucanina archeologia vychadzky

Tajomná zrúcanina v pohorí Tríbeč

Hrad s tajuplným názvom sa nachádza v pohorí Tribeč na západnom Slovensku a dnes je z neho už prakticky len zrúcanina. Týči sa nad obcou Zlatno severovýchodne od Zlatých Moraviec a patrí medzi veľmi málo preskúmané hrady, takže o jeho minulosti sú známe len základné fakty.

Pár slov o histórii

Hrad dlhé roky ležal mimo záujmu odborníkov, pričom prvé archeologické prieskumy prebehli až v rokoch 2005 až 2009. Tie poukázali na to, že prvé hradisko sa na mieste nachádzalo už v praveku, konkrétne v dobe bronzovej, pričom Slovania sa tam usídlili medzi deviatym a desiatym storočím. Podobu kamennej pevnosti získal v trinástom alebo štrnástom storočí avšak už okolo 1400 začal pustnúť, i keď niektoré zdroje tvrdia, že ešte v pätnástom storočí bol pod kontrolou bratríkov.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

V šestnástom storočí bol záujem o ťažbu zlata v danej lokalite a je možné, že bol Čierny hrad čiastočne opravený. Popri archeologickom výskume bol v posledných rokoch Čierny hrad aj zakonzervovaný, aby sa zabránilo pokračujúcemu chátraniu. K zrúcanine je možné sa dostať z obce Zlatno, za ktorou sa nachádza informačná tabuľa so základnými faktami o Čiernom hrade. Chodník k hradu síce nie je turistický značený, ale určite sa na ňom nestratíte – na cestu je najlepšie sa opýtať miestnych.

Kontakt

Obec Zlatno

Tel:  +421 37 634 73 11
E-mail:   ciernyhrad@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Bratislava

Súradnice

48.136075° N, 17.100037° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Vznik hradu je obostretý rúškom tajomstva, pretože ho nedokladajú nijaké písomné pramene. Predpokladá sa, že súvisela s ťažbu zlata v okolí obce Zlatno.