Zrúcanina Fiľakovského hradu

Fiľakovo
filakovo hrady hrad zrucanina historia stredovek muzeum expozicia

Ruiny stredovekého hradu, vypínajúceho sa nad Fiľakovom

Fiľakovský hrad je stredoveký hrad, ktorého ruiny sa vypínajú nad Fiľakovom. Hrad sa nachádza na vrchole skaly takmer v centre Fiľakova. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1242, kde sa píše, že Fiľakovský hrad odolal Tatárskym nájazdom. Hrad vlastnili viacerí majitelia, medzi nimi aj v rokoch 1311-1321 Matúš Čák Trenčiansky.

Prečo práve tu?

Pôvodný hrad tvorila v 12. storočí štvorboká veža, obvodový múr s palácom na juhozápadnej strane a pravdepodobne val s palisádami. Počas prestavby v roku 1551 bol hrad rozšírený o stredný hrad s dvojicou mohutných pentagonálnych bášt (západná nesie dodnes meno Bebekova).

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

V roku 2007 vzniklo Hradné múzeum, ktoré o rok neskôr na troch spodných podlažiach päťposchodovej Bebekovej bašty sprístupnilo stálu historickú expozíciu. Návštevníkov oboznamuje s históriou mesta a hradu od prvej písomnej zmienky po zničenie hradu v roku 1682. Vystavené tu sú vzácne stredoveké a ranonovoveké nálezy z hradu zo zbierok Slovenského národného múzea (kachlice s vyobrazeniami stredovekých uhorských kráľov a svätcov), pôvodné kľúče od hradu či predmety pochádzajúce z obdobia takmer štyridsaťročnej tureckej okupácie Fiľakova.

Kontakt

Hradné múzeum vo Fiľakove

Tel:  +421 47 43 82 017
Mob:  +421 907 640 700
E-mail:   info@hradfilakovo.sk

Galéria

Poloha

Región

Fiľakovo

Súradnice

48.271668° N, 19.82501° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V roku 1682 bol hrad za výdatnej podpory Turkov (60 tisíc vojakov) dobytý, vyhorel, spolu s ním zhorel aj župný archív a mesto bolo zničené. Odvtedy je hrad v ruinách.