Zrúcanina hradu Biely Kameň

Svätý Jur
Foto: Filip Jurovaty
svaty jur pezinok male karpaty hrady hrad zrucanina stredovek historia

Zrúcanina stredovekého hradu nad mestom Svätý Jur

Zrúcaniny hradu Biely Kameň patria medzi tie hrady, ktoré sú v Bratislave menej známe, hoci hrad nie je od Bratislavy veľmi vzdialený. Hrad je skrytý v lese, hneď nad vinohradníckym mestečkom Svätý Jur. Zrúcaniny sú prekvapujúco rozsiahle. Ten, kto očakáva len kôpku kameňov, ako je to v prípade Dračieho hrádku na opačnej strane Malých Karpát, bude prekvapený.

Hrad sa prvýkrát sa spomína v roku 1217, keď patril grófom zo Svätého Jura a Pezinka. Strážil cestu z Bratislavy do Trnavy a súčasne horský prechod z Jura do Stupavy. Za tureckého nájazdu roku 1663 bol spustošený. Odvtedy nebol obnovený a zachovali sa z neho len zvyšky múrov a náznaky niekdajších bášt. Na protiľahlom návrší sa nachádzajú zvyšky pôvodne veľkomoravského hradiska.

Hrad, pôvodne zaberajúci pomerne veľkú plochu návršia, sa do súčasnosti zachoval v stave pokročilého rozpadu, ktorý neumožňuje získať bližšie informácie o jeho pôvodnej podobe a vývoji. Dnešný rozsah je výsledkom postupných dostavieb v dobe, keď na ňom vládli páni zo Svätého Jura. Jadrom celého opevneného komplexu je horný val približne obdĺžnikového pôdorysu, ktorý po obvode vymedzovali mohutné hradby, dodnes viditeľné na východnej strane. K opevneniu na vnútornej strane pristavali obytné krídla vymedzujúce ústredné nádvorie.

Z budov je dnes najlepšie zachované krátke východné krídlo so zvyškami gotickej tehlovej klenby. Zo stavieb na severnej strane nádvoria sa zachovala rozsiahla zaklenutá pivnica. Spory o majetok medzi oboma vetvami ďalej pokračovali a v súpise majetku pri príležitosti jeho delenia v roku 1412 vo svätojurskej vetve sa zachovali aj údaje o hrade Biely Kameň i jeho opis. Podľa neho mal hrad dve veže, jednú veľkú v strede a druhú menšiu. Stavby vo vnútri vlastného hradu boli v dvoch radoch pozdĺž dlhších strán obdĺžnika. Výslovne sa v súpise uvádza komora, palác a kaplnka, pod ktorými bola pivnica.

Kontakt

Obec Svätý Jur

Tel:  +421 2 49 20 23 0102

Galéria

Poloha

Región

Svätý Jur

Súradnice

48.264655° N, 17.195785° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

3h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hrad bol postavený svätojurskými grófmi asi v rokoch 1270-1295. Zničený bol v roku 1663 po tureckom plienení, po ktorom už nebol obnovený.