Zrúcanina hradu Brekov

Brekov
brekov humenne hrad hrad zrucanina stredovek historia vychadzky

Zrúcanina jedného zo strážnych hradov východného Slovenska

Zrúcanina hradu Brekov stojí na nezalesnenom kopci Ondavskej vrchoviny juhozápadne od Humenného. Postavili ho v 13. storočí a patril do sústavy hradov na uhorsko – poľskej ceste. Hrad bol počas stáročí dva krát zničený a znovu opravený, avšak počas protihabsburských povstaní v 17. storočí ho majitelia opustili a odvtedy pustne. Z hradu sa zachovali pozostatky budov horného hradu a prvého predhradia. Z obce Brekov vedie na hrad nenáročný žlto značený turistický chodník.

Najstaršie jadro hradu má oválny pôdorys a je umiestnené na najvyššom mieste vápencového brala. K nemu sa pripája na juhozápade veža. Táto stavebná etapa je z prelomu 13. a 14. storočia. Druhá stavebná fáza sa spája s Drugethovcami, ktorí k veži pristavali dvojtraktový palác a na severnej strane neveľké predhradie. Pri rozširovaní tohoto predhradia na východ za Štefana Zápoľského starú hradbu nahradili novým murivom na okraji skalnej plošiny. V štvrtej etape vystavali neskorogotickú baštu pri vstupnej bráne a zo západnej strany k pôvodnému jadru pristavali polygonálnu budovu.

Podnes ostali zachované múry do výšky až troch podlaží, jasne naznačujúci predchádzajúci stav budov. Viditeľné sú aj brány, prechod do horného hradu, ktorý bol pravdepodobne vybavený padacím mostom. Pivnice sú sčasti klenuté a v západnej časti je jasne viditeľná kuchyňa s otvoreným ohňom, výlevkou a obrovským dymovodom. Na podlaží sú na stene zachované zvyšky nosníkov krbu. Z kaplnky sa veľa nezachovalo.

Pod hradom je pohorie naprieč preťaté prielomom rieky Laborec, ktorý sa nazýva Brekovská brána. Prielom od pohoria oddeľuje najzápadnejší výbežok reprezentovaný masívom Klokočiny. Východnú stranu brány tvorí najvyšší masív Humenských vrchov kulminujúci vrchom Krivoštianka (549 metrov). Ostré vyvýšené tvary Humenských vrchov sa viažu na odolné dolomity a vápence, v ktorých sa vyskytujú drobné krasové útvary. Vytvorilo sa tu niekoľko závrtov a menších jaskýň, z ktorých najznámejšia je Brekovská jaskyňa s kvapľovou výzdobou pod hradom Brekov. Objavili ju pomerne nedávno, v roku 1989. V jaskyni preskúmali asi 200 metrov chodieb. Nechýbajú v nej jaskynné dómy a zaujímavá sintrová výzdoba. Brekovská jaskyňa zatiaľ nebola prístupná verejnosti. Neďaleko od nej leží jaskynná priepasť Veľká Artajama hlboká 48 metrov. Predpokladá sa, že obe jaskyne sú len časťou veľkého, dosiaľ neprebádaného jaskynného systému, ktorý možno vedie až pod koryto rieky Laborec.

Kontakt

Informačné Centrum Humenné

Tel:  +421 57 788 10 51
Mob:  +421 43 413 3096
E-mail:   zc.humenne@stonline.sk

Galéria

Poloha

Región

Brekov

Súradnice

48.902389° N, 21.832127° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Ako pevnosť zanikol koncom 17. storočia, pričom dodnes sa z neho zachovala len časť múrov a niektoré klenby.