Zrúcanina hradu Čičava

Sedliská
sedliska vranov nad toplou hrady hrad zrucanina historia stredovek

Hrad, ktorý je zrúcaninou od posledného Rákócziho povstania

Hrad Čičva, skôr už len jeho pozostatky sa nachádzaju v okoli Vranova nad Topľou pri obci Sedliská. Je to asi jediný hrad čo sa nachádza v mojom okrese a veľmi sa hanbím, že som ho do svojích 22 rokov nenavštívila. 

Pred stupom na zrúcaninu, asi v polovice cesty, natrafíte na budovu, ktorá v minulosti spĺňala viacero funkcií. 

Budova postavená na hradnom kopci bola v minulosti zemplínskym archívom. Na hrade sa okolo roku 1527 schádzali zhromaždenia Zemplínskej župy, bol tu stoličný archív. Táto budova bola v 19. storočí starobincom a v roku 1896 Andrej Hadik-Barkóczy v nej zriadil školu, v ktorej dostávali základné vzdelanie deti z osady Podčičva. 

Ani nie pár metrov od budovy natrafíte na tabuľu, ktorá stručne rozpráva o dôležitých dátumoch a vlastníkoch hradu. Áno vidite dobre patrilo to aj krvavej barónke Batoričke.

Keď už dôjdete hore naskytne sa vám pohľad na dieru vo vysočiznej stene, ktorou musíte preliezť (je možne ju aj obísť ale neodporúčam) a ocitnete sa na pozostatkoch hradu.  Na fotkách je vidieť koľko sa toho zachovalo. Výhľad je prekrásny ale aj dosť nebezpečný.

Kontakt

Mestské informačné centrum

Tel:  +421 57 446 46 48
E-mail:   ckprima@ckprima.sk

Galéria

Poloha

Región

Sedliská

Súradnice

48.914383° N, 21.73835° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V 16. a 17. storočí sa v hrade nachádzala tzv. Kniha lží a luhárov, ktorá bola známa na celom Slovensku ako „Čičavská kniha“.