Zrúcanina hradu Divín

Divín
divin lucenec hrady hrad zrucanina historia stredovek

Zrúcanina hradu postaveného na prelome 12. a 13. storočia

Divín je zrúcanina hradu z 13. storočia, ktorý bol postavený na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. Nachádza sa v rovnomennej dedinke, ktorá leží severozápadne od okresného mesta Lučenec. Hrad je postavený na strategickom pahorku z ktorého je krásny výhľad na celé okolie, ako aj na neďalekú vodnú nádrž Ružiná.

Postavili ho na konci 13. storočia a najdôležitejšiu úlohu zohral hlavne v druhej polovici 16. storočia, keď patril do systému obrany stredoslovenských banských miest pred tureckými nájazdami. Neslávne známym sa hrad stal v druhej polovici 17. storočia, kedy patril Imrichovi Ballasovi, ktorý prepadával a raboval okolité dediny. Cisárske vojsko po jeho smrti hrad dobylo a odvtedy je z neho už len ruina. 

 

 

Kontakt

Mestské informačné centrum Lučenec

Tel:  +421 47 433 15 13
E-mail:   mic@lucenec.sk

Galéria

Poloha

Región

Divín

Súradnice

48.448244° N, 19.532934° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V druhej polovici 17. storočia ho nešťastne preslávil jeho majiteľ Imrich Balassa, ktorý prepadával a raboval okolité dediny.
Za povšimnutie určite stojí renesančný kaštieľ, ktorý sa nachádza priamo v obci Divín na úpätí hradného kopca. Na JV od obce nájdeme vodnú nádrž Ružiná s možnosťou rekreácie. Z hradu je prekrásny výhľad na túto nádrž.