Zrucanina hradu Dobrá Niva

Dobrá Niva
podzamok krupina zvolen hrady hrad zrucanina historia stredovek vychadzky

Zrúcanina hradu, ktorý chránil obchodnú cestu južne od Zvolena

Hrad kedysi pozostával z dvojposchodového paláca, veže a kamenných hradieb. Vonkajšie opevnenie bolo zemné. Dnes vidieť ešte zvyšky valov po takmer celom obvode hradného kopca. Opis hradu z roku 1668 popisuje hradný palác ako kamennú stavbu, ktorú chránili dve brány, bašta a silné opevnenie.

Hrad Dobrá Niva, či skôr zvyšok hradnej steny badať už z hlavného ťahu Krupina-Zvolen. Nachádza sa na zaujímavom homoľovitom kopci v obci Podzámčok, asi 3-4 km od obce Dobrá Niva. K hradu sa dostaneme jednoducho - rovno naprieč celou dedinou a až na konci obce odbočíme vľavo popri kostolíku. Dostaneme sa priamo pod hrad. Prístup sem je možný aj autom. Odtiaľ je to k hradu len pár minút mierneho výstupu. Ďalší možný prístup (peši) je hneď z prvej uličky na ľavej strane v obci, kde sa napojíme na poľnú cestu vedúcu aj cez okolitú lúku, ktorou sa asi za 20 minút dostaneme k hradu.
 

Kontakt

Obec Dobrá Niva

Tel:  +421 45 538 23 52

Galéria

Poloha

Región

Podzámčok

Súradnice

48.503197° N, 19.10363° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Dnes je z hradu zachované obnovené nárožie paláca s otvormi okien a dve kamenné konzoly, ktoré pôvodne niesli arkier