Zrúcanina hradu Dobrá Voda

Dobrá Voda
dobra voda trnava male karpaty hrady hrad zrucanina historia stredovek kaplnka

Zrúcanina gotického hradu ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty

Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty ukrýva okrem nespočítateľného množstva kilometrov turistických chodníkov a čarokrásnych zákutí aj pamiatky našej bohatej histórie. Jednou z nich je zrúcanina hradu Dobrá Voda, ktorá sa nachádza pri rovnomennej obci neďaleko Chtelnice. Kamenné múry pamätajú doby krutého stredoveku, ale aj postupného prechodu do mladších dôb. V súčasnosti čaká, či sa mu dostane pozornosti a nové poslanie, alebo sa nenávratne stratí v lone Matky prírody.

Doba vzniku je datovaná do trinásteho storočia, čo je štandardné obdobie pre vznik hradov na našom území. Postavený bol na ochranu horského priesmyku v Malých Karpatoch na mieste bývalého hradiska. Spočiatku patril kráľovi, no v 14. storočí sa dostal do správy Ctibora z Ctiboríc. Už za jeho éry sa začalo s dostavbami hradu, pribudlo nové opevnenie i kaplnka.

Popri hrade vedie najvýznamnejšia turistická trasa na Slovensku – červenou farbou značená Štefánikova magistrála. Práve po nej sa môžete dostať na hrad z najbližšej obce s rovnakým názvom – Dobrá Voda za približne pol hodinu. Značka vedie netypicky krížom cez obecný cintorín. Možno preto, že aj ten sa má čím pýšiť. Založený bol v roku 1770 a nachádza sa na ňom množstvo starých kamenných náhrobkov v štýle zľudoveného baroka. Dodnes pripomínajú nielen mená zosnulých, ale aj šikovnosť a remeselnú zručnosť miestnych kamenárov. Cintorín sa stal významným aj z dôvodu, že práve tu sa nachádza hrob slávneho slovenského básnika Jána Hollého z roku 1849. Ján Hollý tvoril v bernolákovčine, ale odsúhlasil Štúrovi jeho novú gramatiku. V obci sa nachádza aj jeho pamätná izba.

Po krátkom čase chôdze narazíte ešte na pozostatky ďalšieho cintorína, tentokrát židovského. V minulosti sa neďaleko neho nachádzala šibenica a dodnes tu stojí 27 náhrobkov popísaných v hebrejčine. Napokon, keď už budete takmer v cieli,vstúpite do národnej prírodnej rezervácie Slopy. Obkolesuje hrad zo všetkých strán s celkovou rozlohou 153,87 ha za účelom ochraňovať krasový reliéf so zachovalými dubovo-hrabovými, bukovo-kvetnatými, skalnými a sutinovými spoločenstvami.

Kontakt

Obec Dobrá Voda

Tel:  +421 33 557 50 04
E-mail:   ou@obecdobravoda.eu

Galéria

Poloha

Región

Dobrá Voda

Súradnice

48.609673° N, 17.528975° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Na prístupovej ceste k hradu Dobrá Voda je zaujímavé, že výstup k nemu sa začína nad dedinou cintorínskou bránou.
Na cintoríne si nemožno nevšimnúť náhrobník s kamennou bustou národovca Jána Hollého.
Zaujímavé sú aj niektoré staršie náhrobné kamene s motívmi smrti, ktoré sa na dnešných mestských cintorínoch už nenosia.