Zrúcanina hradu Gýmeš

Jelenec
jelenec nitra hrady hrad zrucanina historia stredovek

Zachovalá zrúcanina hradu v blízkom okolí Nitry

Hrad Gýmeš bol najstarším rodovým sídlom Forgáchovcov. Bol jedným z mála slovenských hradov, ktorý bol obývaný ešte aj v 19. storočí. Leží v pohorí Tríbeč nad obcou Jelenec asi 10 km od Nitry. Hoci je dnes len zrúcaninou, je to stále veľkolepý hrad s množstvom zachovaných prvkov, je tu napríklad skororománska veža, ktorá má dve podlažia so schodiskom, čím sa môže pochváliť len niekoľko hradov na Slovensku.

Hrad bol v minulosti strediskom jeleneckého(maďarsky gýmešského) panstva, ktoré vlastnili Forgáchovci. Hoci ho Turci dobyli a poškodili, bol obnovený a obývaný až do roku 1865. Od tohto roku pustne a dodnes sa z neho zachovalo len niekoľko hradných múrov. Traduje sa, že hradných hostí tu vítali tzv. lopatovým tancom, ktorého základom boli štyri údery lopatou a zápis do knihy hostí.

Kontakt

OZ CASTRUM GHYMES

Galéria

Poloha

Región

Dobrá Voda

Súradnice

48.609746° N, 17.528469° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Názov hradu je vytvorený zo slova „gím“, čo v staršej „uhorštine“ znamenalo Jeleň.
V ľudovej tradícií sa zachovalo aj pomenovanie podľa kopca s pôvodným názvom „Dym“, z ktorého dostala pomenovanie najprv obec Dymeš neskôr Gýmeš a o nejaké storočia pozdejšie aj hrad Gýmeš.