Zrúcanina hradu Hajnáčka

Hajnáčka
hajnacka rimavska sobota hrady hrad zrucanina historia stredovek

Zrúcanina hradu postaveného na ochranu počas mongolských vpádov

Hrad Hajnáčka je zrúcanina pôvodného gotického hradu, ktorý bol postavený v 13. storočí. Nachádza sa na čadičovom brale priamo nad obcou Hajnáčka, neďaleko mesta Fiľakovo.
 
Za mongolského vpádu do Uhorska tu vybudovali jobagióni Beckovského hradu opevnenie na kopci Darmskó. Pôvodne bol útočištným hradom. Neskôr, okolo polovice 15.storočia, hrad dobudovali. Napriek tomu ho 1545 Turci dobyli a mali ho v rukách jeden rok. Koncom 16.storočia a v prvej tretine 17. storočia hrad ako významný bod protitureckej obrannej línie znovu opevnili. Napriek tomu ho Turci 1645 znovu nakrátko obsadili, po ich odchode 1649 ho znovu opevnili. Podľa správ z 18.storočia vieme, že už v 17. storočí ho obývali len sčasti. V roku 1703 vyhorel a už ho neobnovili.
 
Hradná skala je tvorená vypreparovanou diatrémou ktorá vznikla počas finálnej fázy terciérneho vulkanizmu v Západných Karpatoch. Na mnohých miestach skala tvorila časť hradieb i vnútornej architektúry, do nej bolo vysekané aj schodište. Na najvyššej časti skaly bola pravdepodobne menšia palácová stavba, ktorú chránili dva pásy hradobného múru a podkovovitá bašta.
 
Z hradu sa zachovali zvyšky múrov ťažko prístupnej najvyššej časti hradu s pravidelným palácom a podkovovitou baštou. Z diaľky nie je ani viditeľné, že tu voľakedy stával hrad.
 

Kontakt

Obec Hajnáčka

Tel:  +421 47 58 121 42
E-mail:   hajnacka@stonline.sk

Galéria

Poloha

Región

Hajnáčka

Súradnice

48.218031° N, 19.955257° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Z hradu sa zachovali zvyšky múrov ťažko prístupnej najvyššej časti hradu s pravidelným palácom a podkovovitou baštou. Z diaľky nie je ani viditeľné, že tu voľakedy stával hrad.