Zrúcanina hradu Košeca

Košeca
koseca ilava povazie hrady hrad zrucanina historia stredovek

Ruiny hradu, ktorý vyhodilo cisárske vojsko v 17. storočí do vzduchu

Košeca alebo Košecký hrad je zrúcanina hradu v blízkosti obce Košecké Podhradie v okrese Ilava.

Zrúcanina hradu sa nachádza na návrší, v nadmorskej výške 454 m n. m. obklopenom obcami Malé a Veľké Košecké Podhradie a miestom nazývaným Dolný Mlyn.  Hrad pravdepodobne stál už v roku 1272, prvá istá správa je však z roku 1312 a po dlhý čas bol centrom košeckého panstva

Prvá zmienka o hrade pochádza z roku 1272, podľa ktorej bol majiteľom gróf Smaragdus. Roku 1323 vlastnil hrad Demeter de Nechte a neskôr v roku 1393 sa spomína Vlk Tomas Kazima. Potom bol kráľovským majetkom až do roku 1404 keď ho darom získal Stibor zo Stiboríc. Po vymretí Stiborovského rodu prešiel hrad do majetku Štefana Košeckého, ktorý však upadol do kráľovskej nemilosti a všetky jeho majetky vrátane Košeckého hradu boli skonfiškované.

V Súčasnosti sa z hradu zachovali nepatrné zvyšky niekoľkých múrov, ktorých maximálna výška je 1m, na juhozápadnej čiastočne holej strane kopca.

Kontakt

Obec Košecké Podhradie

Tel:  +421 42 447 33 28
Mob:  +421 908 753 544
E-mail:   obec@koseckepodhradie.sk

Galéria

Poloha

Región

Jasenov

Súradnice

48.891161° N, 21.91064° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Na tomto hrade plánovala v časoch stavovských nepokojov v Uhorsku skupina sprisahancov uväzniť cisára Leopolda I., čo sa však cisár dozvedel, prikážuc zbúrať zlodušské dúpä do poslednej priečky.