Zrúcanina hradu Lednica

Lednica
lednica puchov povazie hrady hrad zrucanina historia stredovek

Zrúcanina zrejme najťažšie dostupného hradu na Slovensku

Lednický hrad je zrúcaninou  ležiacou priamo na skalnom brale, vďaka čomu nadobúda pôsobivý vzhľad. Počas cesty Považím sa stretávame s jedinečnú reťazou hradov na Slovensku, Čachtickým počnúc a Strečnom končiacou. Neobyčajne vyzerajúci hrad je určite hodný výletu a návštevy.

Pár slov o histórií

Lednický hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia. Jeho funkcia spočívala predovšetkým v ochrane severozápadnej hranice Uhorska, preto Lednica patrila medzi kráľovské hrady. V rokoch 1259 – 1269 ho mal v držbe istý Marek, župan z Lednice. Začiatkom 14. storočia sa ho na prechodný čas zmocnil Matúš Čák Trenčiansky.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

130 km reťaz hradov strážila hranicu Uhorska. Zvláštnosťou tejto hradnej sústavy je, že okrem pár výnimiek bolo vidieť z hradu na hrad. Hrad Lednica práve jedným z týchto hradov nebol, vďaka čomu sa dnes možno nachádza v tak zachovalom stave.

Kontakt

Hrad Lednica

Tel:  +421 54 245 10 01
Mob:  +421 54 245 10 03
E-mail:   sekretariat-muk@snm.sk

Web:
www.snm.sk

Galéria

Poloha

Región

Lednica

Súradnice

49.110512° N, 18.21127° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V minulosti doň viedla jediná cesta – cez dva padacie mosty a takmer 10 metrov dlhý tunel vytesaný do skaly (týmto tunelom sa do vnútornej časti hradu vchádza podnes).

Aktivity v okolí