Zrúcanina hradu Oponice

Oponice
oponice topolcany tribec hrady hrad zrucanina historia stredovek vychadzky

Zrúcanina hradu postaveného na ochranu Nitry

Oponický hrad, respektíve jeho zrúcanina, sa nachádza vo východnej časti pohoria Tribeč v CHKO Ponitrie, nad obcou Oponice 333 m.n.m. Z rovnomennej obce sa k nemu dá dostať jednoducho po zelenej turistickej značke okolo novozrekonštruovaného kaštieľa.

Najvyššia veža hradu, pôvodne vysunutá z malého hradného areálu sa v súčasnosti nezachovala.Tak ako pôvodný stredoveký horný hrad aj veža podľahla zubu času. Obvodová hradba, ktorá obkolesuje hradné jadro vytvára predhradie v podobe širšieho parkanu. Z nej je najzachovalejšia západná časť opevnenia s mohutnou nárožnou baštou. Dobre viditeľná je aj najnovšia budova a to palác Apponyiovcov postavený v 16.storočí.

Výlet na Oponický hrad je nenáročný a vhodný pre úplných začiatočníkov, seniorov i rodiny s deťmi. Terén je dobre značený a chodník relatívne upravený. V priestoroch hradu sa nachádza viacero ohnísk a odpadkových košov, v okolí nie je neporiadok čo nasvedčuje tomu, že sa našli ľudia čo sa starajú o túto zrúcaninu.

Kontakt

Združenie na záchranu stredovekého architektonického dedičstva Nitrianskeho kraja

Mob:  +421 905 361 803
E-mail:   leustach@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Oponice

Súradnice

48.448297° N, 18.15645° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hrad bol veľmi dobre opevnený, slovutnou sa stala jeho mohutná veža Tereš, ktorá počas tureckých vojen slúžila ako „trezor“ – svoje cennosti si sem ukladali zemania zo širokého okolia.