Zrúcanina hradu Pajštún

Borinka
borinka malacky zahorie poznanie hrad

Obľúbené vychádzkové miesto Bratislavčanov

Hrad Pajštún a jeho okolie sú obľúbenou víkendovou destináciou mnohých Bratislavčanov. Cestička na Pajštún totižto vedie skrz krásne lesy, v ktorých dospelí môžu nájsť pokoj a pohodu a tí najmenší zasa priestor na hry a bláznenie sa.

Pajštúnsky hrad patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch preberali od 13. storočia funkciu ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu. Začiatky kráľovského hradu siahajú do 2. polovice 13. storočia. Doložený je v r. 1273. Najstarší majitelia mali spoločné panstvo so Stupavou, kam sa neskôr aj vrátili. Hrad vyhorel v polovici 18. storočia, čiastočne ho opravili a naďalej používali. Od roku 1809 keď ho zdemolovali napoleonské vojská, leží v ruinách. 

Najľahšia trasa je skutočne jednoduchou a príjemnou prechádzkou. Jej  začiatok sa nachádza v dedinke Borinka, kde sa ľahko dostanete autom aj prímestskou dopravou. Priamo oproti krčme sa nachádza červená turistická značka a smerovník, ktorý ukazuje jednoznačný smer ku zrúcanine hradu. Už o chvíľu chodník opúšťa obec Borinka a po poľnej ceste sa pozvoľna dvíha. Stúpanie je skôr symbolické, cestu lemujú stromy a až po úsek, kde sa vchádza do lesa ju obklopujú lúky. V tomto mieste sa chodník prehupne cez kopček, a miernym klesaním vkĺzne do lesa. Od tohoto miesta začína stúpanie, ktoré vás neopustí až do príchodu na hrad.

Kontakt

Turisticko-informačná kancelária Malacky

Tel:  + 421 34 772 20 55
E-mail:   tik@malacky.sk

Galéria

Poloha

Región

Stupava

Súradnice

48.2758° N, 17.0831° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Vrcholová plošina ponúka impozantný pohľad na Záhorskú nížinu, Pezinské a Devínske Karpaty a do údolia Stupavského potoka. Za jasných dní možno v diaľke vidieť aj hrebene rakúskych Álp.
Hrad patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch vybudovali v 13. storočí na ochranu severozápadných hraníc uhorského štátu.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií