Zrúcanina hradu Sitno

Banská Štiavnica
sitno banska stiavnica stiavnicke vrchy hrady hrad zrucanina historia stredovek

Zrúcanina hradu postavenom na známom kopci Sitno

Juhozápadnému horizontu Banskej Štiavnice dominuje najvyšší vrch Štiavnických vrchov Sitno (1 009 m) s prekrásnym výhľadom. Vrcholovú plošinu Sitna chránia z troch strán kolmé skalné steny, obranu štvrtej (severnej) strany zabezpečoval hrad Sitno. Postavili ho v 13. storočí na mieste pravekého opevneného hradiska. Od začiatku 18. storočia stojí v ruinách.

K Sitnu sa viažu viaceré legendy a povesti. Azda najznámejšia hovorí o tom, že v jeho útrobách sa skrývajú sitnianski rytieri. Ak bude ľuďom spod Sitna najhoršie, magický vrch sa otvorí a nebojácni hrdinovia ho ochránia.

Na vrchole Sitna turistom slúži obnovená drevená rozhľadňa z roku 1727, v ktorej sa okrem občerstvenia môžu oboznámiť s ochranou prírody na území CHKO Štiavnické vrchy.

Kontakt

Slovenské banské múzeum - Informačné centrum

Tel:  +421 45 692 05 35
E-mail:   infobs@muzeumbs.sk

Galéria

Poloha

Región

Ilija

Súradnice

48.401572° N, 18.886914° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

K Sitnu sa viažu viaceré legendy a povesti. Azda najznámejšia hovorí o tom, že v jeho útrobách sa skrývajú sitnianski rytieri.
Ak bude ľuďom spod Sitna najhoršie, magický vrch sa otvorí a nebojácni hrdinovia ho ochránia.