Zrúcanina hradu Sivý Kameň

Podhradie
podhradie prievidza horna nitra hrady hrad zrucanina historia stredovek vychadzky

Skromné zvyšky hradu neďaleko Prievidze

Hrad Sivý Kameň sa rozkladá nad obcou Podhradie, južne od Prievidze na úpätí pohoria Vtáčnik. Hrad bol postavený krátko pred rokom 1350 ako kráľovský hrad. Stavbu hradu si vyžiadali pomery, ktoré nastali po smrti Matúša Čáka (1321). Po rozpade oslianského a prievidzského domínia to vyvolali dôsledky čiastočného rozkladu kráľovských majetkov na Hornej Nitre.

Keďže okrem Bojníc tu iný hrad nebol, vznikla potreba zriadiť nové administratívne centrum orientované v južnejšej oblasti. To bol dôvod vybudovať hrad Sivý Kameň. Názov dostal podľa sivej farby kameňa, z ktorého bol postavený. Hrad často menil majiteľov. Spočiatku sa o neho starali správcovia Bojnického zámku, neskôr súkromní majitelia. Zachovala sa najmä ruina valenej klenby.

Dnes sa na kopci nad dedinou Podhradie nachádzajú posledné zvyšky rozvalín stredovekého hradu. Z hradného kopca sa otvára veľmi pekný panoramatický výhľad na hornonitriansku kotlinu a okolitú prírodu. Okolitá príroda so svojimi početnými skalnými útvarmi a krásnymi zákutiami poskytuje mnoho príležitostí na pešiu i cyklistickú turistiku.

Kontakt

Infocentrum Podhradie

Tel:  +421 46 546 94 00
E-mail:   podhradie@prievidzanet.sk

Galéria

Poloha

Región

Podhradie

Súradnice

48.685898° N, 18.638864° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V roku 1524 Sivý Kameň vyhorel. V rámci opravných prác ho pravdepodobne rozšírili o stredný hrad.