Zrúcanina hradu Súča

Dolná Súča
dolna suca trencin povazie hrady hrad zrucanina historia stredovek vychadzky

Zvyšky bývalého hradu s výhľadom na Trenčín a okolie

Tatárske plienenie v roku 1241 poznačilo aj charakter krajiny v okolí Trenčína. Obce, ktoré už existovali, zanikli, a prežili iba tie, do ktorých sa nasťahovalo nové obyvateľstvo. Významným dejinným faktorom, ktorý ovplyvnil dejiny viacerých okolitých obcí v tejto pohraničnej oblasti, bolo práve vybudovanie hradu Súča na vrchu Krásin.

K systému považských hradov tak pribudol ďalší, ktorý chránil nielen cestu, ale v historickej literatúre málo známy, ale dôležitý začiatok hraničného prechodu z Uhorska na Moravu. Pôvodný a veľmi starý chotárny názov „Kamenné vráta“ na hraniciach Súče s Hrabovkou a Zlatovcami je toho dôkazom.Vybudovanie strážneho hradu, postaveného na Krásine sa pripisuje trenčianskému županovi Bogomírovi.

Hrad i územie okolo menil svojich majiteľov. Osobitný úsek dejín Dolnej Súče tvorí obdobie zemepánov Podmanických. Poslednému majiteľovi - Rafaelovi Podmanickému, bol hrad Súča pre dlžoby a majetkové spory 10. novembra 1549 odobratý a krátko potom sa rozhodlo o osude hradu na Krásine. Mikuláš zo Salmu ho nariadil zbúrať. Z kamennej pevnosti zostali iba nepatrné zvyšky. Odkrytá je časť múru, vidieť môžete bývalú prístupovú cestu a priekopu. Z vrchu je výhľad na Trenčín a okolie.

Na hradný kopec sa dostanete aj po turistickom chodníku. Stredne náročná trasa sa začína aj končí v Dolnej Súči a vedie okolo hradu a Krasína.

Kontakt

Kultúrno-informačné centrum Trenčín

Tel:  +421 32 650 47 09
E-mail:   kic@trencin.sk

Galéria

Poloha

Región

Dolná Súča

Súradnice

48.960312° N, 18.015762° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Tento hrad bol jednou z množstva pevností, ktoré svojho času ovládli známi slovenskí lúpežní rytieri Ján a Rafael Podmanickí. O ich pôsobení – najmä nemilosrdnom zbíjaní každého, kto šiel okolo – dodnes kolujú rôzne povesti.