Zrúcanina hradu Zborov

Zborov
zborov bardejov saris hrady hrad zrucanina historia stredovek

Zrúcanina hradu, ktorý strážil obchodnú cestu do Poľska

Hrad postavili ako kráľovský pohraničný hrad na mieste pravdepodobne v 13. alebo začiatkom 14. storočia na ochranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty do Poľska.

Pôvodný kráľovský gotický hrad tvorilo nádvorie nepravidelného pôdorysu s obranným múrom, donžonom - vysokou útočištnou hranolovou vežou a palácom. V roku 1325 sa spomína kastelán hradu - palatín Filip Drugeth. Prvou overenou písomnou správou o existencii hradu Makovica je listina kráľa Ľudovíta I. z roku 1347, ktorou zakázal kastelánom  Štefanovi a Jurajovi Bebekovcom ohrozovať vlastníctvo Thekulovcov na majetku Smilno a lákať podaných na makovické panstv.

 Po vymretí Cudarovcov v roku 1470 daroval kráľ Matej panstvo pánom z Rozhanoviec. Noví majitelia v snahe obmedziť odliv podaných z panstva urobili reformu v zemepánskej časti feudálnej renty. Hradnému panstvu to nepomohlo a hospodárstvo išlo dolu vodou.  V roku 1666 slávil na hrade sobáš s Helenou Zrínskou jej prvý manžel František Rákoczi I., ktorý po odhalení Vešeléniho sprisahania unikol hrdelnému trestu len za cenu obrovského výkupného. Zomrel v roku 1676 na Zborove.  V septembri roku 1684 cisársky generál Schultz zmiatol Thokolyho náhlou zmenou smeru svojho postupu, udrel na jeho tábor pri Prešove a nešťastného 13. októbra dobil Zborov. Okrem vzácností a veľkého množstva munície, labanci na hrade ukoristili 16 bronzových a 6 železných kanónov. V boji ťažko poškodený hrad potom už len živoril

Hradný kopec bol už v roku 1926 vyhlásený za chránenú oblasť a jeho ochrana bola rozšírená v roku 1950 vyhlásením za štátnu prírodnú rezerváciu, čo ho zaradzuje medzi najstaršie chránené územia na Slovensku.

Kontakt

O.z. na záchranu Zborovského hradu

Mob:  +421 905 700 960
E-mail:   semafor@stonline.sk

Galéria

Poloha

Región

Zborov

Súradnice

49.353392° N, 21.298278° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Zborovský hrad bol postavený v prvej polovici 14. storočia a pôvodne slúžil na ochranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty do Poľska.