Zrúcanina Kamenického hradu

Kamenica
kamenica sabinov saris hrady hrad zrucanina historia stredovek vychadzky

Ruiny jedného z najrozsiahlejších hradov u nás

Kamenický hrad je zrúcanina hradu nad obcou Kamenica, ležiacou na severozápad od terajšieho okresného historického mesta Sabinov, na vápencovom brale (725 m n. m.), v pohorí Čergov.

Hrad dal podľa dochovaných písomností postaviť v prvej polovici 13. storočia Dietrich Tarczay (okolo roku 1248) .Okolie hradu bolo kráľovským poľovným revírom a je dosť možné že, existoval ako miesto kde sa po poľovačke kráľ uchýlil. Bohužiaľ nejestvujú žiadne priame dobové písomnosti o hrade. V donačnej listine z roku 1270, sa spomína územie pod hradom Kamenica. V tomto období kráľ Štefan V. daroval toto územie šľachticom, Dietrichovým synom.

Hrad sa nachádza na vápencovom brale (725 m.n.m), ktorého stredná časť je zúžená a znížená a vytvára prirodzenú priekopu, ktorá rozdeľuje objekt na dve časti. Na východnej strane bol hrad oddelený od sedla šijovou priekopou vytesanou do hradnej skaly Najstaršia časť hradu bola postavená na západnej časti hradného brala. Tu sa zrejme nachádzala murovaná kruhová veža, ďalej obvodové hradby v tvare nepravidelného trojuholníka a tiež hradný palác. Pravdepodobne po roku 1275 bola vystavaná východná časť – predpokladá sa, že tu bol postavený viacpodlažný palác (tvoril zároveň obranný múr) spojený so západnou časťou hradby s ochodzou

Hrad, ktorý od 13. storočia a ešte asi pred 450 rokmi bol centrom diania spoločenských a historických udalostí hornošarišského regiónu v tejto oblasti, je dnes ruinou. O jeho zachovanie sa stará Občianske združenie Kamenná veža.

Kontakt

Obec Kamenica

Mob:  +421 918 817 411
E-mail:   zdruzenie@kamennaveza.sk

Galéria

Poloha

Región

Kamenica

Súradnice

49.194957° N, 20.969394° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Z Kamenického hradu sa zachovalo skutočne neveľa aj preto, lebo jej múry sa použili ako stavebný materiál na liehovar v Lúčke.