Zrúcanina Košického hradu

Košice
kosice hrady hrad zrucanina historia stredovek les vychadzky deti

Zrúcanina hradu, pod ktorým sa roku 1312 odohrala známa bitka pri Rozhanovciach

Košický hrad (či skôr jeho zrúcaniny) ležia na vrchu Hradová, ktorý sa vypína nad údolím Hornádu. Po hrade však nezostali veľké stopy. Tomu, že tu kedysi stál hrad nasvedčujú iba zvyšky základov a obvodového muriva. Pod týmto hradom sa v roku 1311 odohrala známa bitka pri Rozhanovciach.

Prečo práve tu?

Hrad Košice je situovaný v nádhernom okolí lesoparku Hradová. Je to ideálne miesto pre prechádzku, či piknik s nádychom histórie. V súčastnosti sa tu nachádza Areál Košického hradu o výmere okolo 6,5 ha, ktorého súčasťou je hradná scéna, prírodný amfiteáter a návštevnícke centrum. Taktiež je tu vybudované ihrisko pre deti a okolie ponúka aj možnosť opekania.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Výskumy presvedčivo doložili, že hrad nebol nikdy dostavaný. Nasvedčujú tomu predovšetkým prerušené úseky hradbového múru na severovýchodnom a južnom úseku opevnenia, ktoré nie je možné vysvetliť výlučne neskoršou deštrukciou či rozoberaním hradného múru.

Kontakt

Infocentrum Kunsthalle Košice

Tel:  +421 55 30 09 500
E-mail:   info@k13.sk

Galéria

Poloha

Región

Košecké Podhradie

Súradnice

48.976414° N, 18.308306° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V blízkosti starostlivo udržiavanej zrúcaniny prevádzkuje občianske združenie Castellum Cassovia Hradnú čajovňu, ktorá funguje i ako infocentrum a drobné hradné múzeum.