Zrúcanina Markušovského hradu

Markušovce
markusovce spisska nova ves spis hrady hrad zrucanina historia stredovek

Bývalé rodové sídlo významnej spišskej šľachtickej rodiny Mariášiovcov

Zrúcanina nížinného Markušovského hradu z 13. storočia sa nachádza priamo v strede obce Markušovce, 5 km juhovýchodne od Spišskej Novej Vsi.

Ide o obdĺžnikovú pevnostnú stavbu so štyrmi nárožnými vežami. Hrad bol po stáročia vlastníctvom tunajšieho šľachtického rodu Mariássyovcov. Tí s ním však mali mnoho trápenia – tu im ho zničili znepriatelené mestá, tu zase požiar. Na prelome 18. a 19. storočia, keď hrad už neplnil obrannú funkciu a ani nevyhovoval nárokom čoraz pohodlnejšej šľachty, ho Mariássyovci opustili, presťahujúc sa do okolitých útulných kaštieľov a kúrií, ktoré sa dodnes nachádzajú v charakteristickej reťazovej zástavbe obce. V roku 1972 sa pokúsili niektoré budovy zrekonštruovať, ale v súčasnosti sa o hrad už nikto nestará.

Mohutná obytná veža s obvodovým opevnením bola prestavaná v 15. storočí. Hrad rozšírili o nádvorie 25x20m západným smerom, ktoré uzatvárali dve polkruhové bašty, medzi ktorými bol vstup. Doplnený bol opevneným predhradím, po ktorého obvode vznikli začiatkom 16.storočia ďalšie obytné a hospodárske budovy. Hrad postupne opevňovali - zvýšili staršie múry a vbudovali v nich strieľne. Na severovýchodnom a juhovýchodnom nároží boli poschodové bašty so strieľňami.

V interiéri vznikol aj obytný palác o rozmeroch 17x10m. Po renesančnej prestavbe sa zachovala opevnená štvorkrídlová nepravidelná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom, kruhovými nárožnými baštami a úzkym nádvorím, do ktorého sa vstupuje na západnej a východnej strane polkruhovými bránami. Fasáda na južnej strane má renesančné združené okná s kamennými nadokennými rímsami. V zachovaných miestnostiach vo východnej časti bol ešte nedávno drevený trámový strop.

Dnes je z Markušovského hradu iba ruina. Jeho kamenné múry sú zavše zaplátané tehlami, čo azda nemusí pôsobiť esteticky, ale v dôsledku usadzovania nelegálnych osadníkov v hrade bola táto úprava nevyhnutná. Objekt hradu sa nevyužíva, chátra.

Kontakt

Múzeum Spiša

Tel:  +421 53 442 37 57
E-mail:   muzeumspisa@muzeumspisa.com

Galéria

Poloha

Región

Markušovce

Súradnice

48.915802° N, 20.620432° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Neustále rozbroje s Levočanmi a zástupcami 13 spišských miest a obava pred vybudovaním mocného hradu vyústili 1527 do zničenia Markušovského hradu a k zmene pôvodných majiteľov.