Zrúcanina Považského hradu

Považské Podhradie
povazsky hrad povazska bystrica hrady zrucanina pekny vyhlad

Zrúcanina hradu týčiaceho sa na brale neďaleko Považskej Bystrice

Považský hrad sa nachádza na vápencovom brale vo výške 497 m. n. m. nad Považským Podhradím. Zrúcanina tohto hradu je známa aj pod názvom Bystrický hrad či hrad Bystrica. Považský hrad bol slávnostne vyhlásený za jeden zo siedmych divov Trenčianskeho samosprávneho kraja. 

Prístup k nemu je jednoduchý. V prvom rade je potrebné dostať sa z Považskej Bystrice do Považského Podhradia ku kostolu. Odtiaľ vedie žltá turistická značka okolo kaštieľa na bralo priamo k ruinám hradu. Výstup síce netrvá dlho, avšak mierne stŕmy a kamenistý terén je vo vlhkom počasí dnešných dní nevyspytateľný.

Stúpanie samotnou lesnou cestou začína pri neskoro-renesančnom kaštieli Belašovcov. Na úpätí svahu, sa nachádza aj informačná tabuľa, ktorá je však v zdevastovanom stave. Toto negatívum avšak vynahrádza skutočnosť, že v rámci projektu „Odklínanie hradov“ vytvoril Slovenský skauting informačnú tabuľu, ktorá je situovaná priamo na zrúcanine Považského hradu. Informuje návštevníkov o histórii hradu, ďalej najmä o jeho vlastníkoch a taktiež ilustruje pôdorys hradu.

Miesto vzniku Považského hradu bolo predurčené vyvýšeninou nad Považským Podhradím, ktorá tak priam ponúkala ideálny priestor. Vnikol pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia. V minulosti plnil dôležitú strážnu funkciu, pretože jeho poloha umožňovala veľmi dobrý výhľad do údolia Váhu. Pôdorys Považského hradu ilustruje bránovú baštu, severné, západné a južné krídlo obytných budov, dve bašty, dve obranné veže a hradný palác. Z hradieb a hospodárskych budov dnes ostali len drobné zvyšky nachádzajúce sa na svahu pod hradom. Viac viditeľnejšie sú zachované priekopy a valové násypy.

Dlhý čas bol Považský hrad majetkom mnohých kráľov. Za prvého majiteľa sa považuje neobmedzený vládca Matúš Čák Trenčiansky. Po ňom prešiel hrad do rúk Alexandra z rodu Héder a v roku 1397 do rúk vojvodovi Sandzivojovi zo Szubina, ktorý bol svokrom Stibora zo Stiboríc. Podľa niektorých zdrojov hrad Bystrica vlastnili aj ďalšie osobnosti ako napríklad Ondrej III. z rodu Arpádovcov, Karol I. Robert z Anjou, Ľudovít I. Veľký, jeho manželka Alžbeta Kotromanička. Neskôr hrad venoval Žigmund Luxemburský svojej manželke Barbore Celjskej, ktorej patril hrad aj za vlády Albrechta Habsburského.

Významná udalosť v dejinách Považského hradu sa stala v roku 1458, keď ho kráľ Matej Korvín daroval za vojenské zásluhy Ladislavovi Podmanickému. Hrad sa tak ocitol vo vlastníctve rodu Podmanických. Tento rod preslávil Považský hrad v dobrom i zlom, pretože dali hrad opraviť, lepšie opevniť a dobudovať. Bratia Ján a Rafael z rodu Podmanických, nazývaní aj lúpežní rytieri, si urobili na Považskom hrade centrum svojich výpadov do okolia. Hrád najskôr náležite opevnili, no pozornosť venovali najmä prestavbe hradného paláca a zdokonaleniu hradieb, ktoré zvýšili a vybavili novými strieľňami.

Kontakt

Mesto Považská Bystrica

Tel:  +421 424 305 111

Galéria

Poloha

Región

Považská Bystrica

Súradnice

49.145503° N, 18.458058° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

História hradu je spojená s významným uhorským rodom Podmanických. Po veľkom požiari v roku 1543 ho prestavali a rozšírili o tzv. predhradie.