Artikulárny kostolík Hronsek

Hronsek
hronsek banska bystrica horehronie unesco kostol kultura

Miesto sobáša Andreja Sládkoviča

Jeden z posledných piatich zachovaných evanjelických artikulárnych kostolov stojí v obci Hronsek neďaleko Banskej Bystrice. Ide o sakrálnu stavbu unikátnu nielen svojou históriou a okolnosťami svojho vzniku, ale aj pozoruhodným stavebným riešením: kostol je postavený z dreva a dlhé desaťročia stojí vďaka majstrovstvu remeselníkov, ktorí ho vystavali bez použitia klasických železných klincov.

Pár slov o histórii

Na základe podmienok daných uznesením Šopronského snemu musel byť kostol postavený nanajvýš za rok, čo sa aj podarilo – vybudovaný bol medzi rokmi 1725 a 1726. Navzdory očakávaniu, že sa kostol skoro prepadne alebo bude zatopený kvôli svojej polohe na mieste bývalých bažín a močiarov, dodnes sa tak nestalo. Súbežne s kostolom bola v rovnakom štýle postavená aj blízka zvonica, ktorá je rovnako ako kostol súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

V interiéri sa nachádza oltár s vzácnymi obrazmi a barokový orgán z osemnásteho storočia. Drevený kostol dodnes slúži a každú nedeľu v ňom prebiehajú evanjelické bohoslužby.

Kontakt

Evanjelický a.v. farský úrad

Tel:  + 421 48 418 81 65
E-mail:   info@drevenykostolik.sk

Galéria

Poloha

Región

Hronsek

Súradnice

48.648975° N, 19.154833° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

INFO

Kostolík nemá stanovené riadne otváracie hodiny a tak je nutné návštevu vopred telefonicky objednať.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Kostolík musel byť postavený v priebehu jedného roka, musel byť celý z dreva, postavený bez použitia kovových prvkov, nesmel mať vežu a vchod nesmel byť priamo z ulice.
Artikulárny kostol je stavba, postavená na základe artikúl (článkov) prijatých v roku 1681 na šopronskom sneme, ktoré umožnili výstavbu protestantských cirkevných objektov v niektorých stoliciach a mestách Uhorska.