Zrúcanina Pustého hradu

Zvolen
zvolen hrady pekny hrad pusty hrad zrucanina

Ruiny hradu, ktorý patril medzi najväčšie hrady na svete vystavané na vrchoch

Ďalší tip na krátku nenáročnú túru, ktorá neunaví nohy, ale poteší oko a rozšíri obzor, si zájdeme na stredné Slovensko. Neďaleko mesta Zvolen, na severozápadných výbežkoch pohoria Javorie, sa nachádza starý Pustý hrad. Preto je táto vychádzka vhodná aj pre tých, čo okrem pobytu na čerstvom vzduchu radi nazrú do dejín a spoznajú kus histórie.

Hrad Starý Zvolen - od 19. stor. nazývaný Pustý hrad sa rozkladá na ploche 4,7 ha a patrí medzi najrozsiahlejšie hradné zrúcaniny nie len na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Presnejšie, je piatym najväčším hradom na Slovensku (ako hovorí informačná tabule v sedle pod Horným hradom). Skladá sa z dvoch samostatných lokalít: Horného a Dolného hradu, spojených 206 m dlhou kamennou stenou.
Keďže zakonzervované zrúcaniny Pustého hradu nebolo z mesta Zvolen takmer vidieť odlesnila sa postupne časť kopca Horného hradu. V súčasnosti je možné vidieť nie len zvyšky hradieb od Zvolena, ale zároveň Pustý hrad ponúka výhľad na Zvolenskú kotlinu a okolité pohoria.

V 12. storočí tu vybudovali kráľovský hrad, ktorý slúžil ako sídlo zvolenského kráľovského komitátu, ktorý zaberal územie približne dnešného stredného Slovenska. Výstavba hradu pokračovala v rokoch 1241 - 1255, kedy bolo vybudovane veľké opevnenie - na Hornom hrade a bol opevnený aj Dolný hrad. V najjužnejšej časti opevnenia Horného hradu bola postavená monumentálna prechodová vežová brána, ktorej zbytky sa stali symbolom celého objektu.

Najvýznamnejším stavebným objektom na Pustom hrade je obytná vež (donjon) Dolného hradu, ktorá sa svojím pôdorysom 19,9 × 19,9 m radí medzi najväčšie stredoveké rezidenčné stavby v strednej Európe. 

Na prelome 13. a 14. storočia poveril Karol Robert z Anjou správou zvolenského komitátu magistra rytiera Donco. Po výstavbe gotického zámku v meste, Starý hrad začína strácať svoj význam. Pri obsadení hradu Janom Jiskrom z Brandýsa slúži už len na ubytovanie jeho vojenských oddielov.

Vstup do hradu aj na archeologickú lokalitu je bezplatný a občerstviť sa môžete v bufete pod hradom asi 5 minút od brány do Horného hradu.

Kontakt

Archeologický ústav

Mob:  +421 902 925 642
E-mail:   beljak@savzv.sk

Galéria

Poloha

Región

Zvolen

Súradnice

48.558333° N, 19.110278° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Pustý hrad zaberá plochu viac ako štyri hektáre a patrí medzi najrozsiahlejšie hradné zrúcaniny nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.