BUNKER B-S 8 "HŘBITOV"

Bratislava - Petržalka
PRVA REPUBLIKA II. svetova vojna

Obranný val pred Treťou ríšou

Pechotný zrub B-S 8 “Hřbitov” je najväčší a najsilnejšie vyzbrojený bunker v Bratislave. Bol ťažiskom obrany v strednej časti petržalského opevnenia a ako jediný predstavuje ekvivalent bunkrov budovaných na iných miestach československej hranice na obranu proti Nemecku.

Československo začalo budovať obranný systém bunkrov v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Bola to reakcia na nástup Adolfa Hitlera k moci v susednom Nemecku. Situácia mladej republiky vôbec nebola jednoduchá. Územné nároky na niektorú z jej častí si robili takmer všetci jej susedia.

Poľko si nárokovalo Slezko. Maďarsko požadovalo pripojenie južného Slovenska a Nemecko burcovalo sudetských Nemcov v snahe priojiť Sudety k Tretej Ríši. Opevnenia začínali v oblasti Ostravy, pokračovali oblúkom pozdĺž severných, západných a južných hraníc späť na Moravu, Slovensko a juhom republiky až na Podkarpatskú Rus.

Žiaľ, korupcia a meškania sprevádzali stavby aj v Prvej republike. Kvôli tomu počas krušných septembrových dní osudového roku 1938 nebola väčšina objektov dostavaná a v obrannej línií existovali značné medzery.

Napriek tomu sa s opevnením spája legendárna historka. Hovorí sa, že keď sa po Mníchovskej zrade a obsadení českých zemí na bunkre prišiel pozrieť samotný Adolf Hilter neostalo mu nič iné než konštatovať, že nemecká cesta za lebensraum sa mohla skončiť už na území Moravy.

Bunker B-S 8 sa nachádza v Bratislave Petržalke tesne pri hranici s Rakúskom. K bunkru sa dá prísť pešo, na bicykli alebo aj autom z Kopčianskej ulice. Pešo možno prísť od konečnej autobusu č. 80 (iba spoje na Nesto). Po vystúpení z autobuse treba sledovať dopravné značky, ktoré značia smer „Cintorín“. Autom alebo bicyklom sa dostanete k bunkru z Kopčianskej ulice tak, že budete smerovať na obec Kittsee, tesne pred štátnou hranicou odbočíte vpravo (je tam dopravná značka s nápisom Cintorín 1 km). Táto asfaltová cesta vás privedie k cintorínu z 1.svetovej vojny, kde sa dá zaparkovať.

Kontakt

Bunker B-S 8 Hřbitov

Občianske združenie Zachráňme petržalské bunk

Mob:  +421 902 961 164
E-mail:   miro.kosirer@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Bratislava

Súradnice

48.107816° N, 17.08153° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 15:00 - 18:00
  • Ut: 15:00 - 18:00
  • Str: 15:00 - 18:00
  • Štv: 15:00 - 18:00
  • Pia: 15:00 - 18:00
  • So: 15:00 - 18:00
  • Ne: 15:00 - 18:00

INFO

V areáli Vojenského parku je možnosť usporiadať si rodinné opekačky klobás alebo varenie guláša, podmienkou je, že opekačka musí byť vopred dohodnutá s vedením bunkra BS-8. Do areálu je vstup so psom zakázaný!

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

S opevnením sa spája legendárna historka. Hovorí sa, že keď sa po Mníchovskej zrade a obsadení českých zemí na bunkre prišiel pozrieť samotný Adolf Hilter neostalo mu nič iné než konštatovať, že nemecká cesta za lebensraum sa mohla skončiť už na území Mor