Bunker B-S 4 "Lány"

Bratislava
bratislava petrzalka vojna petrzalske opevnenie prva republika

Múzeum v jedinečnom pevnostnom systéme z čias prvej republiky

Koncom tridsiatych rokov 20. storočia sa nad Československom začalo zmrákať. Hitlerové Nemecko výrazne zbrojilo, čím porušovalo Versaillskú zmluvu a zahájilo rozpínavú politiku. Jedným z jeho hlavných cieľov bolo práve úspešné Československo, v ktorom žila výrazná nemecká menšina. Reakcia našej vlády nenechala na seba dlho čakať a od roku 1935 spustila obrovskú výstavbu pevností a opevnení na kľúčových miestach hraníc s Nemeckom, Rakúskom, Maďarskom a Poľskom. Jednou z týchto obranných línií, obsahujúcou 15 bunkrov, bolo opevnenie v bratislavskej Petržalke, ktoré chránilo predmostie Dunaja a strategicky významnú cestu cez Dunaj na Slovensko. Po uzavretí Mníchovskej dohody, kde nás naši západní spojenci zradili a podhodili Hitlerovi, bolo Československo nútené odstúpiť výraznú časť územia, ako aj väčšinu postavených objektov opevnenia, v prospech nacistického Nemecka a tak nebol tento systém nikdy použitý na účely, pre ktoré bol stavaný.

Múzeum nachádzajúce sa v objekte B-S 4 "Lány" bolo vybudované dobrovoľníkmi z občianského združenia “Múzeum Petržalského opevnenia”. Objekty aj jednotlivé miestnosti Múzea Petržalského opevnenia postupne rekonštruujú do čo najvernejšej podoby z čias, kedy boli pripravené na obranu pred nacistickými vojskami a kedy v nich prebiehal každodenný život príslušníkov hraničiarskeho práporu č. 50. K múzeu v objekte B-S 4 “Lány” neodmysliteľne patrí aj expozícia v jeho exteriéri, ktorá pomáha vytvárať komplexný pohľad na funkčnosť pevnostnej línie a jej prvky zasadené do krajiny. Postupne sa expozícia rozrastá aj v tejto oblasti a to o zbierku protitankových prekážok ako sú rozsocháče (oceľová konštrukcia) a exemplár betónového ježka (konštrukcia z betónu s výpletom), ktoré spolu vytvárali nepriechodnú obvodovú prekážku samotného objektu a pokračovali v jednej neporušenej línii do spojovacích prekážok. Takto spájali všetky objekty opevnenia do jedného celku.

Hraničná závora IPPEN je ďalšou zaujímavosťou v múzeu. Jedná sa o posledný dochovaný exemplár závory IPPEN v Slovenskej republike. Koncom tridsiatych rokov tvorili tieto zariadenia súčasť hraničných priechodov a ich účelom bolo zabrániť náhlemu násilnému prechodu nepriateľských vojsk na územie Československa.

Kontakt

OZ “Múzeum Petržalského opevnenia”

Mob:  +421 904 972 254
E-mail:   mpo@mpo.sk

Web:
www.mpo.sk

Galéria

Poloha

Región

Bratislava

Súradnice

48.12772° N, 17.072045° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

4€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: Zatvorené
  • Str: Zatvorené
  • Štv: Zatvorené
  • Pia: Zatvorené
  • So: 11:00 - 18:00
  • Ne: Zatvorené

INFO

Múzeum je otvorené v mesiacoch apríl - október, exteriér je možné navštíviť kedykoľvek.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Bunker navštívil samotný diktátor Adolf Hitler, z ktorého návštevy existuje aj dobová fotografia.