Kráľova hoľa

Telgárt
kralovahola telgart nizketatry

Legendami opradený a básnikmi ospevovaný vrch

Kráľova hoľa so zvláštnym prívlastkom „strecha Slovenska" je spolu s vysokotatranským Kriváňom národným vrchom Slovákov. Kulminuje v nadmorskej výške 1 946 m a je po nej pomenovaná celá východná polovica Nízkych Tatier. Od roku 1960 stojí na vrchole Kráľovej hole čierno-biely televízny vysielač, ktorý sa stal jej neodmysliteľným symbolom.

K vrcholu Kráľovej hole smeruje množstvo turistických trás zo všetkých svetových strán. Veľmi často využívaná varianta vedie z horehronskej obce Telgárt. Odtiaľ vedie na hoľu červená a kratšia, ale strmšia zelená trasa. Vydáme sa zeleným turistickým značením. Po krátkom miernom nástupe sa púšťame do strmého stúpania po pastvinách a neskôr lesnom poraste až po začiatok žltej značky pri Štráfoch. Z pásma lesa sa dostaneme do pásma kosodreviny až tesne pod Kráľovú skalu (1690 m.n.m). Vďaka svižnému stúpaniu sa môžeme kochať nádherným pohľadom na vrchol majestátne sa týčiacej Kráľovej hole a Horehronské podolie. Zo skalného vrcholu pokračujeme zostupom, kde križujeme asfaltovú cestu. Záverečné stúpanie pokračuje slabo viditeľným chodníkom v trávnatom svahu na vrchol Kráľovej hole. Po odmene v podobe jedinečnej kruhovej panorámy nás čaká niektorá zo zostupových ciest späť.

Výstup na Kráľovu hoľu je ozaj náročný, ale nezabudnuteľný celodenný zážitok v obdivuhodnej slovenskej prírode sa vyplatí. 

Trvanie
6:00 h
Vzdialenosť
12 km
Stúpanie
1061 m

Galéria

Túra

Mapa
Trasa
  • 1. Telgárt, námestie
  • 2. Kráľova hoľa
  • Telgárt, námestie
Profil

Užitočné informácie

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Sezóna

  • Leto/Zima

Prístup

Car (48.8517, 20.1879)
Bus (Telgárt)
Train (Telgárt)

Vedeli ste, že...?

Podľa povestí na holi odpočíval kráľ Belo IV. pri úteku pred Tatármi a v roku 1474 tu obedoval kráľ Matej Korvín, na počesť ktorého sa hoľa nazýva Kráľovou.
Tento majestátny vrch má aj prívlastok "prorok počasia". Bežne sú totiž vyššie nízkotatranské vrchy úplne jasné, kým okolo Kráľovej hole sa začína tvoriť biely mrak.
Okolie Kráľovej hole je jedným z najvýznamnejších prameníšť vodných tokov na Slovensku. Na jej úbočiach pramenia až štyri významné slovenské rieky – Hron, Hnilec, Hornád a Čierny Váh.