Chata generála Štefánika

Mýto pod Ďumbierom
chata generala stefanika myto pod dumbierom nizke tatry turistika

Vyhľadávaná túra na najznámejšiu a najdlhšie prevádzkovanú vysokohorskú chatu Nízkych Tatier

Táto vysokohorská chata (1740 m), ktorú zvyknú nazývať Štefánička, je jednou z hlavných križovatiek značkovaných chodníkov na hrebeni Nízkych Tatier. Chata je najlepším ubytovaním na hrebeni a prespáva tu mnoho turistov pri prechode hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. Spoločne s Kamennou chatou na Chopku je teda ideálnym východiskovým bodom pre lyžiarov, vysokohorských turistov, skialpinistov, či jednoducho ľudí, ktorí milujú pobyt v prírode. Navyše, je od nej prekrásny výhľad na okolité doliny a vrcholky hôr.

Pešo sa dá k nášmu cieľu dostať od chaty Kosodrevina, z Triangošky, z Vyšnej Boce aj z Mýta pod Ďumbierom či z Čertovice. Našim východiskovým bodom bude lyžiarskeho stredisko Mýto pod Ďumbierom. Odtiaľ pokračujeme smerom na Tále po červenej na Stupku. Odtiaľ po zelenej na Triangošku alebo Chopok - juh. Priamo z parkoviska na Triangoške po prekročení asfaltovej cesty vedie trasa okolo informačného strediska národného parku a popri toku Bystrianky. Ďalej treba pokračovať po zelenej značke Trangošskou dolinou. Táto cesta je zrejme turisticky najvyhľadávanejšia a každodenne ju zvládnu desiatky turistov. Prvá tretina cesty vedie postupným stúpaním cez les. Po približne 30 minútach sa dostanete k odbočke k Jaskyni mŕtvych netopierov. Cesta pokračuje mimo lesa v strmom žľabe. Zanedlho stojíme na terase Chaty generála Milana Rastislava Štefánika. Späť sa vraciame priamo po žltej do Mýta pod Ďumbierom.

Túra to nie je nebezpečná, no zato dosť náročná na kondičku. Chata ponúka širokú ponuku jedál a nápojov na občerstvenie. Nechýba najvyššie čapované pivo v Banskobystrickom kraji. Ak sa potrebujete zohriať, zájdite cez tmavú spleť chodieb do útulnej jedálne. 

Trvanie
7:30 h
Vzdialenosť
22 km
Stúpanie
1075 m

Galéria

Túra

Mapa
Trasa
  • 1. Mýto pod Ďumbierom
  • 2. Stupka
  • 3. Chata generála M. R. Štefánika
  • Mýto pod Ďumbierom
Profil

Užitočné informácie

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Sezóna

  • Leto/Zima

Prístup

Car (48.8659, 19.6452)
Bus (Mýto pod Ďumbierom, rázcestie)

Vedeli ste, že...?

Materiál a tovar na prevádzku chaty vynášajú nosiči. Ročne to je cca 40000 kg.
Štefánička je jediná chata v Nízkych Tatrách, kam sa možno dostať iba po svojich, takže ide aj o trasu horských nosičov.